BAŞBAKAN ESİP GÜRLÜYOR AMA…

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nda Avrupalı parlamenterlerin sorularına yanıt veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı Avrupa’da ve özellikle son yıllarda Fransa’da göçmenlere, azınlıklara ve özellikle Müslüman nüfusa yönelen haksızlıklara değinirken dile getirdiği çifte standart konusunda haklıydı.

Peki yaklaşan seçimler öncesi AKPM’de esip gürleyerek Türkiye kamuoyuna dönük bir imaj çalışması yapan Başbakan Erdoğan, acaba Türkiye’deki toplumsal sorunların çözümü konusunda iddia ettiği gibi adil bir tutum içinde mi?

Kürt sorunu ve Alevi halkının talepleri konusunda nasıl bir devletçi çizgiye sahip çıktığı kaç yıldır ortada değil mi? Fransa’yı Roman toplumunu sürgün ettiği için eleştirirken, benzer sahnelerin daha geçen yıl yurt içinde de yaşandığını unutuyor mu? Hadi onu unuttu diyelim, hararetle savunduğu Kentsel Dönüşüm Planları ile gariban halka yaşatılan mağduriyetleri de mi görmüyor?

Başbakan Erdoğan, kaç yıldır, kendisinden önceki diğer partilerin yaptığı gibi seçim barajını kendi lehine kullanırken ve milyonlarca insanın oyunu almadan vekilliğini kaparken, hak etmediği bir temsili kazanırken nasıl oluyor da bu soruda üste çıkmaya kalkışabiliyor ki?

Şüphesiz başka sorunlar da var. Örneğin Başbakan Erdoğan, Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki British American Tobacco (BAT) firmasına ait sigara fabrikasında işten çıkarılan işçilerin protesto gösterilerini dağıtmak için uygulanan şiddet hakkında ne söylüyor?

Haklı ve çifte standartlardan muaf bir pozisyonda dursa Başbakan Erdoğan dile getirdiği eleştirilerde  haklı çıkacak, lakin AKPM’de hesap sormaya kalkarken nasıl bir zeminde oturduğunu da düşünmesi gerekiyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın