Ege’de dekan ayrımcılığa son verdi

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, başörtülü öğrencilerin mağdur edilmesinin önüne geçmek için öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi. İki öğretim üyesinin fevri çıkışları yüzünden kamuoyuna yansıyan haberlere açıklık getiren Kazancı, “Bizim işimiz bilim ve biz öğretmeniz. Bunun dışında ben de bütün öğrencilerin dekanıyım.” dedi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise öğretim üyelerine, “Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez.” yazısı gönderdi.

Ege Üniversitesi’nin özgürlükler üzerine kurulduğunu hatırlatan Dekan Nadide Kazancı, bir süre önce iki öğretim üyesinin, başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çekerek fişleme yoluna gitmesini eleştirdi. Konunun soruşturma aşamasında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kazancı, “Ben her konuda özgürlüğü savunan birisiyim. Bizlerin sadece başörtüsü konusunda özgürlüğü tartışan insanlar konumuna getirilmesini doğru bulmuyorum. Her konuda özgürlüklerin önceliği olmalı.” diye konuştu. Üniversitenin genelinde başörtüsüyle ilgili bir sıkıntı bulunmadığını ifade eden Kazancı, bazı öğretim üyelerinin fevri çıkışlarının bütün üniversiteye mal edilmesinin doğru olmadığını kaydetti. Kazancı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın da yasakçı bir anlayış içinde bulunmadığını vurguladı. Akademisyenlerin bilimsel araştırmalar yapması gerektiğini dile getiren Kazancı, şöyle konuştu: “Fakültemiz, her öğrenciyi ayrım yapmadan eğitmekle yükümlü. Bunun dışındaki bir görüşü kabul etmemiz mümkün değil. Artık bu sorun kalksın ve insanlar bu yönde kullanılmasın. Ben kişisel olarak başörtüsü meselesini artık birilerinin kullanmasını istemiyorum.”

Zaman gazetesinin 1.4.2011 tarihli nüshasının 5. sayfasında, “Ege Üniversitesi’nde skandal duyuru: Türbanlılar giremez!”, 6.4.2011 tarihli nüshasının 5. sayfasında da, “Skandal duyurunun altından rektörlük çıktı” başlıklarıyla yayımlanan haberlerden sonra yazılı bir açıklama yapan EÜ yönetimi, böyle bir yasakçı zihniyeti kabul etmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi. İki öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatıldığını, öğrencilerin hiçbir şekilde ayrımcılığa tâbi tutulmadığını vurgulayan EÜ Rektörlüğü vekili Av. Başak Zeynep Akbulut, şunları kaydetti: “EÜ’nün gerek merkez kampüsü gerekse ilçelerde bulunan yüksekokul ve meslek yüksekokulları alanlarına girişlerde yıllardan beri kılık kıyafet serbestisi söz konusudur. Öğrencilerimizin kılık kıyafetlerinden dolayı kampüs alanlarımıza girmeleri engellenmemektedir. Bu anlamda öğrencilerimiz, hiçbir şekilde ayrımcılığa tâbi tutulmamaktadır.”

Ömer Oruç, Zaman

Bir cevap yazın