AK Parti’ye başörtüsü yasakçısı aday tepkisi

Özgür-Der Antalya Temsilciliği’nin Antalya Kapalı Yol’da yaptığı basın açıklamasında AK Parti Milletvekili aday listesinde Antalya’dan 13. sıradan başörtülü aday olarak gösterilen Gülderen Gültekin’in sözlerine tepki gösterilirdi.

Eylemde ayrıca Siirt’ten 2. Sıra Milletvekili adayı gösterilen Osman Ören’in başörtüsü yasakçılığı yaptığına dikkat çekildi.

Orhan Sincar tarafından okunan basın açıklamasında Osman Ören ile ilgili şu ifadelere yer verildi: ”

Müdürlüğünü yaptığı okulda hiçbir yasal gerekçesi olmadığı halde keyfi bir şekilde polis zoruyla başörtülü açıköğretim lisesi öğrencilerini dışarı attıran ve üstüne üstlük ağır hakaretlerde bulunan AKP’nin Siirt’ten 2. Sıra Milletvekili adayı OSMAN ÖREN’nin aday gösterilmesi başörtülülere hakarettir. Halkın inançlarıyla dalga geçen, aşağılayan ve yasaklayan bu tiplerin başörtüsü sorununu çözeceğini söyleyen AKP’den aday gösterilmesi tam anlamıyla rezalettir. İslam ve değerlerine karşı her çeşit zülmü meşru gören bu tiplerin derhal istifa ettirilmeleri gerekmektedir. Aday seçiminde, kılı kırk yardıklarını söyleyen Başbakanın bu konuda samimi olmadığını veya yanlış bilgilendirilerek kandırıldığını düşünüyoruz.

Halkı temsil edecek kişilerin halktan olmaları; halkın inancına, tarihine, kültürüne, saygılı olmalarını beklemek her seçmenin en doğal hakkıdır. Bu kıstasları gözönüne almadan, küçümseyici, aşşağılayıcı, tepeden belirleme, ‘’seçmen bana mahkumdur’’ anlayışıyla aday dayatmayı hiçbir aklı selim insan kabul edemez. Bütün siyasi partilere sesleniyoruz; hapishane kaçkınlarının, ergenekoncuların, çete mensuplarının, kirli işlere bulaşanların, Başörtüsüyle alay edenlerin, darbe heveslilerinin adaylıktan el çektirilmelerini acilen bekliyoruz.”

One thought on “AK Parti’ye başörtüsü yasakçısı aday tepkisi

  • Başörtülüleri aday göstermiyorsunuz, başörtüsü davasını savunanları aday göstermiyorsunuz, bari internette haberi dolaşan Osman Ören gibi, başörtülüleri sınavda hakaretle dışarı atan başörtü yasakçılarını aday göstermeyin.AKP bu adayı geri çekerekbir yanlışlık sonucu aday yapıldığını açıklayıp, başörtülü insanlardan özür dilemelidir.
    Siirt ufak bir yer, bunu herkes biliyor.Bunu size oy veren başörtülü seçmene nasıl açıklayacaksınız?.Ne yüzle onlardan oy isteyesiniz?.Tüm bunları protesto için 30 Nianda İzmit’te yüryoruz.Başörtüsü mağdurlarının, platformlardan başka dostu yok, uğradıkları haksızlıkları dillendiren yok.Haksızlıklar karşında mağdurların tek yükselen sesi, Adalet ve Özgüzgürlükler platformları.

Bir cevap yazın