“Emek ve Adalet Mücadelesi” sempozyumu yapıldı

Emek ve Adalet Platformu tarafından düzenlenen “Ortadoğu’da Emek ve Adalet Mücadelesi Sempozyumu” İstanbul’da yapıldı.

Tunus’da kendini yakarak ölen Bouazizi anısına yapılan ve yoğun katılımın olduğu sempozyumda İslamcılar, sosyalistler, işçiler, öğrenciler, başörtülüler bir araya geldi. Sendikaya üye oldukları için işten atılan Cesper işçileri grev önlükleri ile konuşma yaptı.

Sempozyumun açılış konuşmasında Emek ve Adalet Platformu’nun Türkiye’deki sosyal adalet arayışlarında yeni bir soluk olduğu bildirilerek bir çok kesimin bu amaçla bir araya geldiği ifade edildi.

İlk konuşmacı yazar Altay Ünaltay, Sudan’da 1985 yılında idam edilen Mahmud Muhammed Taha’nın hayatı ve fikirlerini anlattı.

İkinci konuşmacı iktisat Prof. Cem Somel kalkınma ve büyüme kavramlarını eleştirerek, aslolanın var olanı paylaşma ve hakça paylaşım olması gerektiğini belirtti.

Üçüncü konuşmacı yazar İhsan Eliaçık Kur’an’da eşitlik kavramı üzerinde durdu. Eşitliğin halis muhlis bir Kur’an kavramı olduğunu belirterek “İslam’da eşitlik yok, adalet var” argümanın Kur’an’a uymadığını söyledi.

Dördüncü konuşmacı kelam Prof. İlhami Güler ise politik iktisat ve din ilişkisi üzerinde durdu.

Beşince konuşmacı Metin Karabaşoğlu ise Riasale-i Nur’da emek ve adalet meselesini Bediuzzaman’ın sözlerinden örnekler vererek ele aldı.

Öğleden önceki oturumun son konuşmacısı Teori ve Politika Dergisi yazarı Metin Kayaoğlu ise “Hanif Marksizm” kavramını savunarak, kendilerinin modernist, aydınlanmacı, ateist, kemalist ve laik değil; Hanif Marksist olduklarını söyledi.

Sempozyumun öğleden sonraki oturumuna Hidayet Şefkatli Tuksal, Ahmet Örs ve Zeki Kılıçaslan katıldı. Mehmet Bekaroğlu’nun ise Ankara’daki yoğun çalışmaları nedeniyle sempozyumu katılamadığı belirtildi.

Ahmet Örs Tokat’da yürüttükleri sosyal adalet mücadelesinden örnekler vererek, Müslümanların işçi ve emekçi sorunlarına eğilmesi gerektiğini ifade etti. “Kapitalizme köle olma”, “Kölelere özgürlük” pankartlarıyla Türkiye’de ilk defa 1 Mayıs’a katıldıklarını, bunun yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyerek bu türden toplantıları çok anlamlı bulduklarını ifade etti.

Has Parti’nin kurucuları arasında yer alan Prof. Zeki Kılıçaslan ise Emek ve Adalet Platformu’nu çok önemsediğini belirterek “Asıl olan bu tür birlikteliklerdir, partiler buranın bir açılımı olabilirse anlamlı olurlar” dedi.

Hidayet Şefkatli Tuksal ise “Başörtüli aday yok ise oy da yok” kampanyası hakkında “Pazarlık yapıyorlar” diyen Başbakan Erdoğan’ı ve “Casus, beşince kol faaliyeti” gibi ifadeler kullanan yazar Ali Bulaç’ı sert bir dille eleştirdi.

Yaklaşık 6 saat süren sempozyum salondaki dinleyicilerin soru ve yorumları ardından sona erdi.

Emek ve Adalet Platformu’ndan yapılan açıklamadı ise, bu tür çalışmaların devam edeceği, Türkiye’de yeni bir fikri ve eylemsel damar yaratma amacıyla kurulan platformun önümüzdeki aylarda çalıştaylar düzenleyeceği, bu tür faaliyetlerin aratarak devam edeceği bildirildi.

adilmedya.com

Bir cevap yazın