YSK SEÇİMLERE EL KOYDU!

Yüksek Seçim Kurulu, aralarında eski DEP milletvekili ve KCK’nın tutuklu sanığı Hatip Dicle, eski DEP milletvekili Leyla Zana, BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak ve BDP milletvekili Sabahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu 12 milletvekili adayının adaylıklarını iptal etti.

12 kişinin adaylıklarının, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi.

Bu kişiler arasında dikkat çeken isimler, seçimlerde bağımsız isimleri destekleme kararı alan BDP’nin adayları: Sebahat Tuncel – İstanbul, Gültan Kışanak – Siirt, Hatip Dicle ve Leyla Zana – Diyarbakır, Ertuğrul Kürkçü-Mersin..

Veto Gerekçesi

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel’in ”geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü” tespit etti.

Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak’ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

BDP’den sert tepki

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişi ile ilgili olarak, “Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız” dedi.

Sırrı Sakık ise “Bu keyfiyet devletinde olur, hukuk devletinde olmaz bu karar siyasidir” dedi.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın