Suriye’de sular durulmuyor!

Suriye’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi Humus kentinde de gösteriler sürüyor.

Ülkede özgür seçimlerin olmasını ve anayasanın değiştirilmesini isteyen muhalifler Esad yönetimine karşı Humus şehrinde gösteri hazırlığı yapıyor.

1.5 milyon nüfusu ile ülkenin üçüncü büyük şehri olarak kabul edilen Humus şehrinde dükkanlar kepenk kapattı ve fırın gibi zaruri ihtiyaçların karşılandığı alış-veriş yerleri haricinde bütün dükkanlar kapalı.

HALEP’TE ÖĞRENCİLER DÖVÜLDÜ

Halep’te de öğrenciler ayakta; ancak Esad taraftarı milisler göstericileri dağıttı. Öğrencilerin dövüldüğü, 37 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Associated Pres haber ajansına göre yaklaşık 4 bin üniversite öğrencisi Der’a’da el Ömeri Camii yakınında protesto gösterisi düzenledi. Polisin açtığı ateşte Taha Selamat adlı gösterici hayatını kaybetti.

ASKERLER SİVİL KIYAFETLER İLE GEZİYOR

El Arabiya televizyonunu haberine göre, Suriye’de orduya bağlı askerle sivil kıyafetler ile gezmeye başladı. Suriye yönetiminin ülkede devam eden gösterilerde askerlerin güvenliğini sağlama amacıyla bu adımı attığı iddia edildi.

Otoyol üzerindeki kontrol noktalarında arama yapan sivil kıyafetli askerler ise dikkat çekici. Görgü şahitleri sivil kıyafetli askerler ile el Muhaberat’a bağlı istihbarat birimlerinin muhaliflere daha fazla keyfi hareket edeceklerinden kaygılı.

Suriye’de olağanüstü hal kalkmasına kalkıyor ancak yeni yasa uyarınca Suriyeliler gösteri yapmak için İçişleri Bakanlığı’ndan izin almak zorunda. Güvenlik güçlerinin solcu bir muhalif lideri tutuklaması hükümetin muhalifler üzerindeki baskıyı azaltmayabileceğinin bir diğer göstergesi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın