YASAKÇI VEKİL İSTEMİYORUZ!

Sakarya Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada aday adaylığı sürecinde başını açabileceğini söyleyen birinin “başörtülü aday” diye lanse edilmesi ve Siirt’te hakkında başörtüsü yasağı uyguladığına dair açıklamaların yapıldığı bir kişinin AK Parti’den aday gösterilmesi eleştirildi. Açıklamada şöyle dendi:

Milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından Türkiye genel seçim sürecine girerken, başörtüsü yasağı sorununun yine bir politik istismarın konusu olarak bırakıldığını görüyoruz. Meclisteki mevcut partilerin gösterdiği adayların bu sorununun çözümüne katkıda bulunmak bir yana daha da tartışmalı hale getirmesi, kamuoyunun tepkisini toplamaktadır.

Bilindiği gibi Buluşan Kadınlar’ın inisiyatifiyle “Başörtülü Aday Yoksa Oy da Yok” adlı kendi içinde haklı ve makul bir talebe dönük bir kampanya düzenlenmiş ve seçilebilecek yerlerden başörtülü aday gösterilmesi istenmişti. Dindar ve muhafazakâr camianın desteğini esirgediği ve üstelik itibarsızlaştırmaya dahi çalıştığı bu kampanyayla ilgili Başbakan Erdoğan da “yakışıksız” tabiri kullanabilmişti.

Şimdi soruyoruz: Asıl “yakışıksız” kaçan Antalya’da seçilemeyeceği düşünülen bir sıradan “başörtülü” aday göstermek değil midir? Üstelik bu aday, başvurusunda başörtülü fotoğraf kullanmazken ve listeye koyulmadan önce “gerekirse başını açacağını” söylemişken, bu tercih kamuoyuna nasıl izah edilebilir?

Bundan daha yakışıksız olanı ise kamuda görev yaptığı sırada başörtülülere yasakçılık yapmış bir şahsın vekil adayı gösterilmesidir. Bir sivil toplum kuruluşunun yaşanmış bir şahitliğe dayanarak paylaştığı bu olayda, Siirt’te AK Parti’nin 2. sıradan aday gösterdiği Osman Ören’nin, müdürlük yaptığı okulda başörtülü öğrencileri Açıköğretim sınavlarına dahi almayarak, yasakçılık yaptığı ifade edilmektedir.

Adayların “titizlikle incelenmesi” bu mudur? İddiaları araştırmak ve gereğini yapmak yerine adeta üstünü örtmeye çalışmak fazla “yakışıksız” olmuyor mu?

Sakarya Dayanışma Derneği olarak, başörtüsü yasağının partisel bir simgeye dönüştürülmek istendiği bir süreçte, kamuoyunu bu tür samimiyetsiz politikalara karşı duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Sakarya Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın