YSK BİLANÇOSU: 1 ölü, 9 yaralı, 240 gözaltı

YSK’nin vetosuna itiraz ederek alanlara çıkan Kürt halkı, şiddete maruz kaldılar. Kolluk güçleri şiddet kullanımında çocuk, yaşlı ve engelli dinlemedi.

Bismil’de çıkan olaylarda 23 yaşındaki İbrahim Oruç, öldü, aynı yaştaki Gültekin Kuşçu ve 17 yaşındaki Abdulkerim Gümüş yaralandı.

Savcılık, olayların çok yönlü olarak soruşturulduğunu ve kim ya da kimler tarafından ateş açıldığının soruşturma sonunda ortaya çıkacağını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise emniyet güçlerinin ‘orantılı güç’ kullandığı ileri sürüldü.

BİLANÇO AĞIR

Van, Hakkari, Diyarbakır, İstanbul, Nusaybin ve Cizre’de ise 90 kişi yaralandı, 240 kişi de şiddete maruz kalarak gözaltına alındı. Nusaybin’deki yaralılardan 3’ü çocuk. Hastanelerde tedavi gören çocuklardan biri evinin önünde oynarken, başına gaz bombası atılan 2,5 yaşındaki Yekbun Baran.

Gaz bombasıyla 10 yaşındaki Güler Akman’ın yüzü yakıldı. Plastik mermi de kullanıldı, 11 yaşındaki Hamdullah Eldemirci yoğun bakımda.

Amed’de ise 50 yaralıdan 2’sinin durumu ağır. Yaralılardan biri 60-65 yaşlarında, gözünde ödem, burnunda ise kırık var. 45 yaşlarındaki biri ise başına gaz fişeği atılınca ağır yaralandı.

Hakkari’de gaz fişeği ile başından yaralanan 19 yaşındaki Müjdat Yılmaz, Van’da ameliyat edildi, hala yoğun bakımda. Hastanede ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Bir cevap yazın