314. hafta: Her alanda özgürlük için 30 Nisan’da başörtüsü yürüyüşü!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 314.hafta basın açıklamasını platform birleşenlerinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi yön. kur. Üyesi Erol Çağlayan yaptı.Basın açıklamasının konusu hala sürmekte olan başörtü yasağı ve ilköğretimde, devlet dairesinde, mecliste, yaşamın her alanında başörtüsüne özgürlük için 30 Nisan’da İzmit’te yapılacak HER ALANDA BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK yürüyüşüne davetti.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU 314.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Değerli halkımız ve basın mensupları,

314.hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.Bilindiği gibi başörtüsü zumlu hala devam etmekte ve bizim de 6 seneden beri sürdürdüğümüz, direniş sürmektedir. Önümüzdeki hafta 30 Nisan 2011 cumartesi günü başörtü direnişimizin 7. yılına girmesi dolayısıyla, başörtü mağdurlarının sesini duyurmak, yapılan bu insan hakkı ihlalini, ayrımcılığı protesto etmek için bir yürüyüş düzenlemiş bulunuyoruz.

Yürüyüşümüz saat 14.00’de İzmit Merkez bankası önünden başlayıp, İnsan Hakları Parkında son bulacaktır.

Türkiye’nin birçok yerinden katılımın olacağı bu yürüyüşe de tüm Kocaeli halkını davet ediyoruz.

Sormak gerekiyor, başörtü zulmü noktasında ne değişmiştir ki, her kes sus pus olup bir kenara çekildi?.Başörtü yasağı başta İmam Hatip okulları olmak üzere, bazı üniversitelerde ve yaşamın değişik alanlarında hala devam etmekte ve bu insan hakları ihlalleri ile ilgili çok sayıda şikayet başvurusu almaktayız. Üniversitelerde yasağın kalktığı söyleniyordu, son olarak Trakya Üniversitesi rektörü panolara astığı duyuruyla üniversitede kesinlikle başörtüsüyle girilemeyeceğinin emrini verdiğini, gazeteler yazdı.Masraflarını halkın vergileriyle karşıladığı okullarda, halkın çocukları okutulmuyor, 3-5 yasakçı kral, diktatör, padişah kesiliyor ve yasak, zulüm estiriyor.Bu zorbalığa , bu halk daha ne kadar tahammül edecek?.

Hiçbir otoritenin ve kişinin, insanların giyim kuşam tarzına karışma ve yasak getirme hakkı yoktur. Sadece üniversitelerde değil, ilköğretimde, mecliste, devlet dairelerinde başörtüsü özgür kalana kadar mücadelemiz devam edecektir.İnsan hak ve özgürlükleri pazarlık konusunda olamaz. Bu konuda mağdur olanlar davaları arkasında dimdik durmazlarsa, gasp edilen haklarını kesinlikle geri alamayacaklardır.Bu konu, başkalarının iradesine havale edilecek bir konu da değildir.

Yasağı çözsün diye meclise gönderilen insanlar, bu seçimde başörtülü aday göstermeyerek, oy aldıkları kesimleri mağdur etmiş hayal kırıklığına uğratmıştır.Listelerinde gösterdikleri tek başörtülü adaysa, başörtüsünün kolayca takılıp çıkartılabileceğini dürüstçe ! ifade ederek, başörtülü bayanları rencide etmiş ve son kalan 3-5 yasakçının elini güçlendirmiştir.

Başörtülü öğrencileri sınavdan atan, Osman Ören adlı bir aday da, Siirt’e 2.sıradan milletvekili adayı gösterilmiştir.Başörtülü kadınların ve onların yakınlarının oyları ile bir yerlere gelenlerin, başörtülü öğrencileri sınavdan çıkartan kişileri aday göstermelerini anlayabilmek mümkün değildir.

Tüm bu olanlar gösteriyor ki, başörtü zulmünün çözümü hiç kimseye havale edilecek bir olay değildir, bunu çözecekte ancak, zulme uğrayan halktır. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı, 3-5 yasakçının himayesinde köle gibi bir yaşam süremeye tahammülümüz kalmadı.Yasakçılar ve onların emirlerine uyanlar!, her halde halkın tepkisin de, hesaba katmışlardır !. Bunun mesajını net şekilde vermek için, yasağı ve her kesimden ! yasakçıları protesto etmek için 30 Nisan günü yapılacak yürüyüşümüze tüm halkımızı bekliyoruz.

Erol Çağlayan

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyesi


Bir cevap yazın