Başörtüsü Yürüyüşü (Önemli Bilgiler)

Her alanda başörtüsüne özgürlük için yürüyoruz! Yürüyüş, 30 Nisan 2011 Cumartesi günü Kocaeli’nde yapılacaktır. Saat 14.00’da İzmit Merkez Bankası önünde başlayacak yürüyüş, İzmit İnsan hakları parkı, Özgürlük Meydanında yapılacak konuşmalarla sona erecektir. Tüm Türkiye ve halkımız davetlidir.Organizasyon noktasında MAZLUMDER Kocaeli Şubesinin 262 322 16 29 no’lu telefonundan bilgi alınabilir.

Duyurma noktasında yardımlarınızı bekliyoruz, facebook, diğer Internet siteleri ve mail yoluyla lütfen duyurulmasına yardımcı olun.

14.00 İZMİT MERKEZ BANKASI ÖNÜNDEN YÜRÜYÜŞÜN BAŞLAMASI

15.00 İZMİT İNSAN HAKLARI (SABRİ YALIM) PARKI’NDA KONUŞMA

ÜCRETSİZ OTOBUSLER İÇİN İRTİBAT:

İSTANBULDAN KATILACAKLAR İÇİN

30 Nisan Cumartesi saat 11.00’da Vatan Caddesi Otel Akgül karşısından ücretsiz otobüs kalkacaktır.Fakat gelecek sayısına göre otobüs ayarlamak için daha evvel 212 526 24 40 no’lu telefonu arayıp kayıt yaptırılması gerekmektedir.

ANKARA’DAN KATILACAKLAR İÇİN

30 Nisan Cumartesi saat 8.00’da Sihiye Köprüsü üstünden ücretsiz otobüs kalkacaktır. Fakat gelecek sayısına göre otobüs ayarlamak için daha evvel 0541 453 77 95 no’lu telefonu arayıp kayıt yaptırılması gerekmektedir.

1-Yürüyüşe katılan her Sivil Toplum Örgütü’nün, flamaları veya logoları olan, çok sayıda bayrakla, yürüyüşe katılması noktasında özellikle ricada bulunuyoruz.

Bu konuyu sahiplenen örgüt, dernek, vakıf ne kadar çok olursa, bu özgürlük mücadelesinin daha güçlü savunulmasını sağlayacaktır.Kocaeli illi dışında geleceklerinde, geldikleri ili belirten yazılarla gelmesini, yine özellikle rica ediyoruz.

Bu bir sivil toplum hareketidir, dernek, vakıf, sendikalar dışında, hiçbir siyasi partinin bayrak ve flamasının açılmasına, istismarlara yol açabileceği sebebiyle, alınan karar gereği müsaade edilmeyecektir.

2-Yürüyüşe tertip eden organizasyon tarafından belirlenen sloganlar atılıp, bununla ilgili görevliler ve ellerinde atılacak sloganların dökümü bulunacaktır.Görevliler haricinde !! atılacak hiçbir slogana iltifat edilmeyip, eşlik edilmemesi önemle rica olunur.

Bu tür yürüyüşler her türlü provokasyona açıktır.Yürüyüşü düzenleyenlerin onay ve kontrolü dışında, provokatörler olmadık sloganlar attırıp, medya vasıtasıyla bunun yayıp, çok haklı olan bir hak arama yürüyüşünü, insan hakları mücadelesini, başka çizgiye çekebilirler.Bu konuda kafile başkanlarının önceden gelecekleri uyarması önemle rica olunur.

Haritada yeşil çizgiyle gösterilen güzergah üzerinden yürüyüş yapılacaktır.

3- Başörtü Yürüyüşünün afişleri basılmış olup isteyenler MAZLUMDER Kocaeli Şubesi 262 3221629 no’lu telefonundan adres yazdırdıkları takdirde kargoyla yollanacaktır.

İzmit merkezde, Endüstri Meslek Lisesinin arka kısmından devlet hastanesine giden yolda bulunan şubemize uğrayıp afiş ve el ilanı alıp dağıtabilir, iş yererline, arabalarına asabilirler.

4-İl dışından otobüslerle gelecekler, birkaç gün öncesinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi 262 3221629 no’lu telefonundan arayıp, gelecek konvoyların başkanlarının cep telefonlarını ve hangi yönden geleceklerini bildirsinler.

Kendileri ile irtibata geçilip, doğuda ve batıda şehre girişte problem yaşamadan park edebilecekleri noktalara, şubemiz tarafından görevlendirilmiş elemanlar vasıtasıyla yardımcı olup rahatça park edilebilecekleri noktalara götürülecekler.

Taksiler ve otobüsler Perşembe pazarı alanına araçlarını park edip, yürüyüş yolundan mavi çizgili güzergahtan, Merkez bankası önüne gelebilirler.Yürüyüş yolu bitimi, yürüyüşün başlama noktasıdır.İstanbul Anadolu yakasından trenle gelinebilir.

İzmit tren istasyonun 100 metre ilersi yürüyüşün başlangıç noktasıdır.Sabiha Gökçen hava limanından, saat başı Pegasus servis otobüsleriyle gelinebilir.

Halkevi önünde inilip Merkez bnk. tarafına gelinilecektir.Saat 13.00 gibi Perşembe pazarı alanında araçların park edileceği şekilde program yapılmasında fayda vardır.

Yol boyunca namaz kılınabilecek 3 adet büyük cami mevcuttur, buralarda namaz kılınabilir.

Dışardan gelenlerin, Perşembe pazarında park ettikten sonra, bayrak açıp, yürüyüş alanına bu şekilde gelmesi, yürüyüşe ayrı bir hava verecektir.

5-Herkesin hakkını aradığı, fakat başörtüsü gibi insani bir mücadelenin susturulmaya çalışıldığı bir dönemde, bu yürüyüşe katılım olarak destek ve katkılarınızı önemle bekliyoruz.

Başörtü yasağı konusunda üniversitelerde sağlanan problemi bir özgürlük dışında ne değişmiştir?.Bu gün İmam hatip öğrencileri dahi derse girerken başlarını açmaktadır.Bunu yapan kim?, halktan hiçbir desteği olmayan, minik bir azınlık, oligarşi, statükocu birkaç kişi.Bir halkın değil, birkaç kişinin halka tahakkümü asla kabul edilemez.

Kocaeli’ndeki direniş, hak arama mücadelesi, insan hakları mücadelesi, ayrımcılıkla mücadele, 7.yılına giriyor.Sadece bir alanda değil, yaşamın her alanında, eğitim her alanında, devlet dairelerinde, mecliste, kadınlarımızın ayrımcılığa uğramadan, inançları gereği taktıkları başörtüsüyle bulunabilecekleri, özgür günler gelene kadar bu mücadele sürecektir.Tüm Türkiye’nin yardım ve desteğinizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın