Kampanya sonucu: “Oylarımız Başörtülü Vekil Adaylarına!”

“Başörtülü Aday Yoksa Oy da Yok” diyerek başlattığımız çağrımızı “Oylarımız Başörtülü Vekil Adaylarına” diyerek sürdürüyoruz.

Öncelikli olarak kendi seçim bölgelerimizde başörtülü bağımsız adayları ya da başörtülü kadın aday gösteren partileri desteklemek yönündeki siyasi tavrımız kesindir.

Çağrımıza duyarsız kalmayıp haklı talebimiz doğrultusunda başörtülü aday gösteren partilere teşekkür ederek desteklerimizi ihsası rey ile ilan ediyoruz.

Bir hak mücadelesinin temel şartı olan ilke savunuculuğumuz gereği mevcut seçim barajları, kesinlikle seçme hakkımızı kullanım şeklimizi belirleyecek birincil unsur olmayacaktır.

İlkemiz başörtülü vekil seçilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasıydı ve biz de bu doğrultuda oy kullanma kararımızı yineliyoruz.

Başka hiçbir hesaba, plana veya takvime dayanmadan, gücümüzü sadece haklılığımızdan alarak mücadelemize devam etmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Bu vesile ile listelere sığmayan arkadaşlarımız başta olmak üzere, gerek bağımsız aday olan, gerek parti listelerinde yer alan tüm başörtülü arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

12 yıl içinde gelinen süreçte “bu kadına haddini bildirin” dayatmasıyla kaybettiğimiz haklarımızı talep etmekten geri durmayacağız.

Çok açık ve hukuksuz bir hak ihlaline karşı mücadele etmek dünyanın her yerinde onurlu fakat zor bir iştir. Biz de, sürecin başından beri olumlu tepkiler kadar, türlü çevrelerden farklı saiklerle sayısız yakışıksız tepki aldık.

Bizim için en çarpıcı olanı aklının, vicdanının haktan, hukuktan yana olduğu iddiasında olup da, konuşunca geride sadece hayal kırıklığı bırakanlar oldu. Onları zamanın strateji bilmez, konjonktürü umursamaz ama ille de adaleti teslim eden vicdanına havale ediyoruz.

Yasakları kaldırmak yönünde irade kullanamayanlar, başörtülü kadınların ve başörtüsü yasağı karşıtlarının iradelerini bundan sonraki tüm seçimlerde hissedeceklerdir.

Başörtülü Vekil İstiyoruz İnisiyatif

Bir cevap yazın