TRAKYA’DAKİ YASAĞA PROTESTO!

Trakya Üniversitesinde Rektör Prof. Dr. Enver Duran’ın talimatıyla bütün Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarının panolarına asılarak duyurulan başörtüsü yasağı uygulaması üniversitenin önünde protesto edildi.

Edirne Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun eylemine MAZLUMDER İstanbul Şubesi ile öğrenciler destek verdi. Açıklamada, “Rektör Enver Duran 28 Şubat döneminden kalmış” denildi.

Trakya Üniversitesi’ndeki başörtüsü yasağına tepkiler sürüyor. Edirne Başörtüsüne Özgürlük Platformunun bugün üniversitenin önünde yaptığı basın açıklamasıyla yasakçı uygulama protesto edildi. Yasakçı uygulamanın kaldırılması için MAZLUMDER İstanbul Şubesi de eyleme destek verdi.

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Hukuk Komitesi Üyeleri Av. Okan Kadir Bektaşoğlu ve Av. Leyla Demir Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferda Özdemir ve yetkililer ile görüşerek ‘Başörtüsü yasağının son bulması’ yönünde çağrıda bulundular. Rektörden de randevu talep eden MAZLUMDER yetkilileri, bu yasağın takipçisi olacaklarını belirttiler.

Basın açıklamasında yasağın hiçbir hukuki dayanağı olmadığını dile getiren öğrenciler Trakya Üniversitesi’nde uygulanan yasağın Rektör Enver Duran’ın keyfi uygulaması olduğunu söylediler. Protestocu öğrenciler basın açıklamasında şunları dile getirdi “Yasakçılar hukuksuz uygulamalarına bir de kanun süsü vererek yapılan zulmü kendilerince yasallaştırma çabasına giriyor, yasaları ve kanunları kendi ideolojik çıkarları adına kullanıyorlar. Bununla birlikte de başörtülü öğrencileri soruşturma açılması tehdidiyle korkutuyor ve tek amacı inancını yaşayarak eğitim almak olan öğrencileri ‘kanunlara aykırı davranmakla’ suçluyorlar”.

Temel hak ve özgürlüklerin anayasa haricinde hiçbir kanunla sınırlanamayacağını hatırlatan öğrenciler Rektörü 14 yıl öncesinde kalmakla suçladılar. Öğrenciler, “Aradan o kadar sene geçti Trakya Üniversitesi rektörü halen kendini, otobüslere bindirilerek genelkurmaya getirilen üst düzey yargıçlara alkışlar eşliğinde brifingler verildiği 28 Şubat darbesi döneminde zannediyor. Biz Trakya Üniversitesi öğrencileri olarak Sayın Rektörümüz Enver Duran’a sesleniyoruz ‘açın bir takvime bakın, artık 2011 yılındayız’ açın bir disiplin yönetmeliğine bakın “çağdaş kıyafette bulunmamanın karşılığının kınama cezasını olduğunu öngören 7/h bendi kalkalı kaç sene olmuş, Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğindeki 49 disiplin suçundan herhangi biri kıyafeti öngörmüyor” ya da hangi yasa değişikliğini bekliyorsunuz, Anayasanın 13. maddesine bakın, yasa hükmü olmadan temel bir hakkı kısıtlayamazsınız” dedi.

Bir cevap yazın