Trakya Üniversitesi’nde sorun sürüyor

Akademik çalışmalarıyla adından söz ettirmesi gereken üniversitelerden bazıları hâlâ yasakçı uygulamalarıyla gündemde. Bunlardan biri de Trakya Üniversitesi.

Yasağa direnen üniversitede başörtüsü konusunda tam bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Üniversitenin mühendislik bölümünde herhangi bir engelle karşılaşmayan öğrenciler aynı fakültenin mimarlık bölümünde derslere alınmıyor. Uygulama bununla da sınırlı değil. Kampüs içinde yasak-serbest sınırları çizilmiş. Tıp fakültesi hastanesinin sınırlarında serbest olan başörtüsü diğer fakülte sınırlarının başladığı alanda yasak. Öğrenciler, bu çelişkiye bir an önce son verilmesini ve utanç veren yasağın tamamen kaldırılmasını istiyor.

Trakya Üniversitesi, yasağın denetlenmesine farklı bir boyut da kazandırmış. Başörtülüler, motorize güvenlik elemanları tarafından takip ediliyor. Güvenlik, yasak sınırına giren öğrencilerin yanına yaklaşarak başörtülerini çıkarmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Uygulama, üniversitenin kendi öğrencileri ile dışarıdan gelenler arasında da farklılık gösteriyor. Başörtülü öğrenciye kongre merkezindeki bir sosyal etkinliğe katılmasına izin verilmezken başka bir üniversitenin öğrencisi içeri alınabiliyor.

Üniversitedeki çelişkili uygulamaya tepki gösteren mühendislik öğrencisi Esra Zeynep Karakoç, mart ayından bu yana derslere girmeye başladıklarını ancak yasağın mimarlık bölümünde devam ettiğini söyledi. 19 Nisan’da okul panolarında asılan talimatla yasağın başladığını anlatan Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri Elanur Ertekin ve Merve Fatma Şimşek de kendi fakültelerinde derslere girebildiklerini belirtti ancak tıp fakültesine alınmadıklarından yakındı. Öğrenciler, ilgili yerlere şikâyet dilekçesi yolladıklarını ifade etti.

ZAMAN

Bir cevap yazın