295. Eylem: Küresel sömürüye karşı her gün direniş!

Sakarya Adalet Girişimi 295. hafta eyleminde Suriye’deki katliamları protesto ederken, Kocaeli’de 7. yılına giren başörtüsüne özgürlük eylemleriyle dayanışma mesajı verdi

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu tarafından her Cumartesi yapılan eylemlerde295. hafta geride kalırken, basın açıklamasını Sakarya Dayanışma Derneği’nden Özkan Güler okudu. Platform mensupları, eylem sonrası İzmit’teki başörtüsü yürüyüşüne destek vermek üzere araçlarıyla yola çıktılar.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu’nun 295. hafta basın açıklamasıdır.

Değerli Sakarya Halkı, sayın basın mensupları,

İnsanlığın her alanda adalet ve özgürlük için ayağa kalktığı günlerden geçiyoruz. Yakın ve Ortadoğu halkları, sonu gelmeyecek sanılan zorbalık ve istikbar rejimlerine karşı ayaklanarak, firavunlarını tahtlarından indirmeye başladılar.

Tunus’ta başlayan, Mısır’da halkın devrimiyle güç kazanan süreç Suriye, Yemen, Libya ve Bahreyn gibi ülkelerde devam ediyor. En kritik noktalardan Suriye’de bugüne kadar yüzlerce insan hayatını kaybetti. Cuma günü Dera’da, Humus’ta halka açılan ateşlerde onlarca insan daha öldürüldü. Böylece Baas rejiminin “reform” ile neyi kast ettiği anlaşılmış oldu. Halk oyunu gördü ve artık bozmadan geri dönmeyecektir.

Korku duvarları birer birer yıkılıyor. Firavunluk rejimlerinin susmaya mahkûm ettiği halklar, haklı öfkeleriyle meydanlardalar. Başta Beşar Esad olmak üzere, Tunus ve Mısır’da devrilen zorbaların halini gören diktatörler ise aynı akıbetin kendi başlarına gelmesini engellemek için her türlü yola başvuruyorlar ama nafile! Adalet, özgürlük, onur ve temsil hakkı için ayaklanan halklar, rejimlerin değişmesini istiyor! Artık her yer Tahrir ve direniş her yerdedir.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Suriye’deki halk ayaklanmasını şiddetle ve kanla bastırmaya çalışan Esad rejimine karşı Hükümet’in sergilediği yaklaşım ise Libya’da olduğu gibi “Sıfır Sorun” politikasının, halklarla değil dikta rejimleriyle yürütüldüğünü göstermesi açısından ibret vericidir.

Sakarya Adalet Girişimi olarak iktidar sahiplerine karşı halkların yanında durduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz.

Görünen o ki, dış politikada halkların girdiği denklemlerde dengesi bozulan AK Parti, iç politikada da siyasal egemenlik iddiasını bırakıp, bürokratik idareciliğe soyunuyor. Nitekim Kürt halkının eşit haklar istemi, başörtüsünde şartsız-sınırsız özgürlük talebi, Alevilerin cemevlerinin tanınması ve zorunlu din kültürü derslerinin kaldırılması beklentisi, meclis dışı kalan partilerin seçim barajının indirilmesi çağrısı, emekçilerin insanca çalışma şartları ve asgari ücret yerine adil bir ücret isteği gibi temel toplumsal ve siyasal sorunlar karşısında gerçekçi çözümler üretemeyen AK Parti; kendisini duble yollara, su kanallarına, “çılgın” projelere vermiş gibi görünüyor.

Belirtmek isteriz ki; 2023’e bakarken bugünün sorunlarını geçiştirmeye çalışmak; toplumsal huzursuzluğu ve kutuplaştırmayı derinleştirmekten başka bir sonuç vermeyecektir.

Nitekim ÖSYM’nin YGS’den sonra ALES’i de eline yüzüne bulaştırmasıyla ortaya çıkan tablo bu riski yeterince ortaya koymuştur.

Sakarya Adalet Girişimi olarak genel seçim sürecine girildiği bir vasatta, halkın oyunu talip olan herkesi; rant ve çıkar için değil halkın sahici sorunları için çalışmak zorunda olduklarını hatırlatırız.

Değerli Sakarya Halkı;

Bugünün bizim için ayrı bir önemi daha var. Burada, Akyazı, Ankara, Konya, Van, Antalya, Bursa, Afyon, Kütahya ve Tokat gibi şehirlerde yürütülen Adalet ve Özgürlükler mücadelesinin başlangıç noktası olan komşumuz Kocaeli’deki eylemler 7. yılına giriyor.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu olarak başlayan ve 7 yıldır, her türlü zulme, haksızlığa ve zorbalığa karşı haktan ve halktan yana sürdürülen bu direnişe Sakarya’dan selamlarımızı gönderiyoruz.

Basın açıklamamızdan sonra İzmit’e gidiyoruz ve saat 14.oo’de başlayacak “Başörtüsüne Her Alanda Özgürlük” yürüyüşüne destek veriyoruz.

Hepinizi yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz.

Başörtüsüne özgürlük talebimizin üniversitelerle sınırlı düşünerek, kampüslerdeki fiili serbestliğe razı olacağımız düşünülemez. Kaldı ki, Trakya, Ankara, ODTÜ gibi üniversitelerde ve birçok fakültede de yasak sürüyor. İlk ve ortaöğretim, kamu kurum ve kuruluşları, Meclis gibi alanlar hâlâ yasaklı alanlar. O halde ne yasak bitti, ne de sorun!

Duyarlı Sakarya halkı,

Bildiğiniz gibi yarın 1 Mayıs. Emeğin ve alın terinin hakkını sömürenlere, hırslarıyla dünyayı ifsad edenlere, insanı ve doğayı kapitalizme kul-köle kılmaya çalışanlara karşı başka bir dünyanın mümkün olduğunu çağrısının yükseltildiği önemli bir tarih.

Sakarya Adalet Girişimi, 1 Mayıs’ta meydanlarda dile getirilen tüm haklı taleplerin destekçisidir.

Çağrımız ise tüm zamanlar içindir: Küresel sömürüye, kapitalizme, işgale, ekinin ve neslin ifsadına karşı bir gün değil her gün direniş!

Katılımınızdan dolayı herkese teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki Cumartesi, saat 12.30’da yine buradayız, ta ki zulüm bitene kadar!

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ BAŞÖRTÜSÜ PLATFORMU adına

SAKARYA DAYANIŞMA DERNEĞİ

Bir cevap yazın