DPY-B’deki haksızlık giderilmelidir

Bakırköy’de DPY-B sınavına başörtülü öğrenciler alınmamışlardı. Gaziantep’te Gazikent İMKB İlköğretim Okulu’nda Devlet Bursluluk Sınavı’na başörtülü olan 9. sınıf öğrencileri önce alınmamış, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün talimatıyla başörtülü öğrenciler sınava 1 saat gecikmeyle alınmışlardı. Ayrımcılığa maruz kalan öğrenciler, 40 dakika içinde soruları cevaplamak durumunda kaldıklarını belirterek, yargıya gideceklerini açıkladılar.

Seçim atmosferine giren ülkemizde tüm partiler özgürlük konusunda bolca vaatlerde bulunuyorlar. Başörtülü, başörtüsüz herkesi kucaklayacaklarını söylüyorlar. Herkesin tercihlerine ve inancına saygılı olacaklarını ve herkesin özgürlüğünün garantisi olarak kendi iktidarlarını adres olarak söylüyorlar.

Ancak iş icraata geldiğinde özgürlük havarisi oy avcıları üç maymunu oynuyorlar. DPY sınavında başörtülülere karşı kimi sınav merkezlerinde yapılan saldırılara, baskılara dur demiyorlar. Devletten alacağı üç beş kuruşluk bursla eğitim hayatını devam ettirmek derdinde olan bu yoksula çocuklara karşı yapılan inanç baskısını yok sayıyorlar.

Fakir fukara edebiyatı yapanlar, yoksulların da inançları olabileceğini ve bunlarında özgürlük kapsamına girmesi gerektiğini inkar mı ediyorlar? Yoksulların inançları ve hakları olamaz mı? Oylarına talip olduğunuz bu insanların yaşadığı baskı ve zulme karşı üç maymunu oymak sizin ve sözlerinizin kalitesini gösterir dersek, kalitesizliğinizi ve sahtekâr dillerinizi ifşa mı etmiş oluruz? Kürt sorunu, başörtüsü sorunu, alevi sorunu diyenler maalesef bu konuların rantını yemekten başka bir şey yapmıyorlar.

İçki masasında verilen sözlerle, siz siyasilerin seçim meydanlarında verdiği sözler birbiriyle çok örtüşüyor. Birinde sözler masada, diğerinde seçim meydanlarında kalıyor.

Sizleri dürüst ve ilkeli olmaya davet ediyoruz. Sözlerinizin ardında durmaya ve gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. Şahsiyetli ve kişilikli siyaset yapmaya davet ediyoruz.

Sayın Tayyip Erdoğan, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu biriniz iktidar partisinin, biriniz ana muhalefet partisinin Genel Başkanlarısınız sınavlarda yaşanan baskı ve zorbalıklardan haberiniz mi olmadı, yoksa haberiniz varda ilgilenmek işinize mi gelmiyor?

Seçim meydanlarındaki özgürlük vaatlerinizde samimi iseniz, işte size samimiyetinizi kanıtlayacak fırsat. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Çarşaflı da, başörtülü de, başörtüsüzde sizin vatandaşınızsa ve bunlar arasında hiçbir ayrım yapmıyorsanız bu sınava giren çocukların yaşadıkları baskı ve zulme bir son veriniz.

Yusuf TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

Bir cevap yazın