DİYARBAKIR ZİNDANLARI AYDINLATILSIN!

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma Komisyonu üyeleri, 12 Eylül 1980 darbesinde yaşanan olayların faillerinin cezalandırılmasını istedi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan ve aralarında Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı Altan Tan’ın da bulunduğu Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma Komisyonu üyeleri, adliye binası önünde düzenledikleri basın açıklaması ile 12 Eylül 1980 ve 1984 yılları arasında yaşanan olayların faillerinin yargılanmasını istedi.

Komisyon üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma Komisyonu sözcüsü Celalettin Can, insanlık bilincinin, 12 Eylül 1980 darbesi sonrası, Diyarbakır 5 nolu Askeri Cezaevi’nde yaşananların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türkiye toplumunun bir utancı olduğunu söyledi.

Türkiye toplumunun bu utançtan kurtulması, gerçeklerin araştırılması, tüm faillerin kimliklerinin tespiti ve adalet için burada olduklarını belirten Can, Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde yaşanan olayların artık münferit olaylar olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

Diyarbakır cezaevinde mağdurlara sistematik olarak işkence uygulandığını ve insanlığa karşı suç işlendiğini aktaran Can, “İnsanlığa karşı suçlar başlığı altında TCK’da kabul edilen 77. maddeye göre, işkence eziyet veya köleleştirme fiilleri ile kasten yaralama veya kasten öldürme fillerinin siyasal, felsefi, ırki veya dini saiklerle toplumun bir kesimine karşı bir plan doğrultusunda işlenmesi, insanlığa karşı suç oluşturur. Bu suçlardan dolayı zaman aşımı işlenmez. Bu açıklamalara göre, Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkence, fena muameleler gibi insanlığa suç işleyen failler tespit edilerek cezalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Grup daha sonra suç duyurusu metinlerini hazırlamak için Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonuna doğru yürüdü.

Haber Diyarbakır

Bir cevap yazın