Anayasa Mahkemesi’nden gazetecilere gözdağı

Anayasa Mahkemesi’nin basılı yayınlara dava açmak için konulan 2 aylık sınırı kaldırması, gazetecilerin tepkisine yol açtı. Farklı gazetelerdeki köşe yazarları, Dünya Basın ve İfade Özgürlüğü Günü arefesinde alınan karara karşı ortak tavır aldı: “Karar, özgürlükçü ve demokrat gazetecilere bir gözdağıdır. Meclis, yeni dönemde gerekli düzenlemeyi yapmalıdır.”

AYM’nin aldığı kararla gazeteciler TCK maddelerindeki genel hüküm gereği 12 yıl hapis cezası tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor. Mahkeme, kararın bir yıl sonra uygulamaya girmesini kararlaştırmıştı.

Karar,  gazetecilere gözdağı

Rasim Ozan Kütahyalı: Anayasa Mahkemesi yine takdirini özgürlüklerden ve demokrasiden değil, yasaklardan ve baskıdan yana kullandı. Karar kimi işgüzar savcılarca istismar edilebilir. Ergenekon’un, Balyoz’un ve Türkiye’deki illegal yapılanmaların üzerine gitmek maalesef hukuk kurumlarınca teşvik edileceğine aksine üzerine gidilmemesi için gözdağı veriliyor.

Basın özgürlüğüne darbe

Mehmet Baransu: Bu karar, basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Yeni oluşacak Meclis’in bunu ele alması lazım. Bir savcı çıkıyor, içinde Ergenekon geçen her habere soruşturmanın gizliliğini ihlalden ya da adil yargılamayı etkilemekten dava açabiliyor. Burada şunu vurgulamak gerekiyor: Gazetecinin haber yazarken yaptığı herhangi bir suç yok. Soruşturmadan bilgi vererek kamuoyunu bilgilendiriyor. Hakaret ve cinayette bile zamanaşımı var. Bu konuda da zaman sınırlaması olmalı. Yalan bir haber yaptığınız zaman o kişinin dava açma hakkı zaten var.

Abdurrahman Dilipak: Kararla birlikte hukuki bir boşluk oluştu. Anayasa Mahkemesi bu kararıyla dergiler için 4 ay olan dava açılma süresinin gazeteciler için 2 ay olmasının bir farklılık oluşturduğunu söyledi. İptal kararı verirken de yürürlüğünü bir yıl sonraya ertelemek suretiyle aldığı kararla hükümete bu konuda yeni bir düzenleme yapması için süre tanımış oldu. Yeni Parlamento’nun bu konuda iradesini ortaya koyması gerekiyor. Gazeteler ve dergiler için iki ayrı standart olmamalı.

Zaman

Bir cevap yazın