BİR ÇOCUK DAHA HAVANLA ÖLDÜ!

Van’ın Erciş ilçesinde, Yukarı Akça Gedik köyünde meydana gelen patlamada bir çocuk yaşamını yitirdi. Patlamanın Akça Gedik Jandarma Karakolu’ndan atılan ve patlamamış havanın kurcalanması sonucu meydana geldiği belirtildi.

Bölge’de askeriyeye ait mühimmat çocuk canı almaya devam ediyor. 17 Nisan’da Ağrı’nın Patnos ilçesinde 34. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’ndan 39 metre mesafede T-40 bomba atar mermisinin patlaması sonucu 8 yaşındaki Baran Özyolcu’nun yaşamını yitirmesi ve iki çocuğun yaralanmasının hafızalardaki tazeliğini korurken, bu kez Erciş’e bağlı Yukarı Akça Gedik köyünde 17 yaşındaki Murat Polat adlı çocuğun ölüm haberi geldi.

İKİ YIL İÇİNDE YAŞANAN ÇOCUK ÖLÜMLERİ

Bölge’de 2010 ila 2011’de birçok çocuk bu ve benzeri yollarla yaşamını yitirirken, yaşanan ölümlere ilişkin sorumlular hakkında herhangi bir işlemse yapılmadı.

Geçen yıl 11 Kasım’da Şırnak’ın Cizre ile İdil arasında yer alan Aslantepe Köyü yakınlarında, eski bir karakol bahçesinde oyun oynarken buldukları cismin patlaması sonucu 4 yaşındaki Beşir İdem yaralanmış, 6 yaşındaki Rojivan İdem ise hayatını kaybetmişti.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 10 Ekim’de düzenlenen bir yürüyüşteyse 7 yaşındaki Umut Furkan Akçil polisin attığı biber gazından kaçarken, yoldan geçen bir aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.

6 Ekim’de Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Fındık Beldesi Gümüşyazı Köyü kırsalında askeriyeye yakın bir yerde buldukları metal bir cismin patlaması sonucu 12 yaşındaki Ahmet İmre yaşamını yitirirken bi başka çocuk da yaralanmıştı.

29 Eylül’de Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Esendere Beldesi sınırı bölgesinde askerlerin ateş açması sonucu İranlı 14 yaşındaki İsa İbrahimzade adlı çocuk hayatını kaybetmişti. İran’ın nüfusuna kayıtlı İbrahimzade’nin Türkiye sınırları içerisinde asfaltlı yolda öldürüldüğü öğrenildi.

KIŞLADAN ATEŞ AÇILDI

22 Temmuz’da Van’ın merkez köylerinden Kurubaş’ta pikniğe giden 16 yaşındaki Canan Saldık Ateşin Hacıbekir Askeri Kışlası’ndan açıldığı ve kurşunun asker silahından çıktığı raporlarla tespit edilen kurşunla yaşamını yitirdi.

22 Haziran’da Şırnak’ta bir polis aracının çarptığı 14 yaşındaki Birem Basan yaşamını yitirdi. 25 Mayısta Van’ın Özalp ilçesinde, Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası atış poligonunu çevreleyen tel örgülerin yaklaşık bir metre dışında, çocukların oyun oynadığı sırada patlama meydana geldi. Patlamada 13 yaşındaki Oğuzcan Akyürek yaşamını yitirirken, dört çocuk da yaralandı.

23 Nisan’da Mardin’in Yeşilli İlçesi kırsalında Kabala beldesinde hayvan otlatan 14 yaşındaki İzzettin Boz, bulduğu bir cismin patlamasıyla hayatını kaybetti. Mühimmatın askeriyeye ait olduğu öğrenildi.

2 Nisan’da Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Hangedik köyünde 14 yaşındaki Mehmet Nuri Tamçoban askerler tarafından vurularak öldürüldü.

Bu yıl 23 Mart’ta ise Van’ın Saray İlçesi’ne bağlı Korucan (Kurcan) köyünde İran’a mazot getirmeye giden Yaşar Vural (15) ile Turgay Vural (17) askerlerce tarandı. Yaşar Vural yaşamını yitirdi.

(Evrensel)

One thought on “BİR ÇOCUK DAHA HAVANLA ÖLDÜ!

Bir cevap yazın