NYT: Arap isyanları Türkiye’yi zorluyor!

“Arap dünyasında Tunus’ta başlayıp neredeyse tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı saran kargaşa ortamı, Türkiye’nin bölgede gelişen ekonomik gücü, siyasi nüfuzu ve komşularıyla ‘sıfır politika’ anlayışını zorlayan ciddi bir sorun oluşturuyor.”

Bu değerlendirmeyi sayfalarına taşıyan Amerikan New York Times gazetesi, Türk diplomasisinin Pazartesi günü Türkiye başbakanının açıkça istifa çağrısı yaptığı Muammer Kaddafi ile Libya’da çöktüğünü, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ise bir yandan Ankara’ya reform taahhütleri verirken, bir yandan şiddeti sürdürdüğünü kaydetti.

Irak ve Lübnan’da da Türkiye’nin tüm çabalarına rağmen siyasi krizlerin aşılamadığını hatırlatan gazete, “Arap Baharı” öncesi bölgede önemli ve bağımsız bir siyasi aktör olarak ortaya çıkan Türkiye’nin, şimdi sınırlarında huzursuzluk yüzünden diplomatik ve ekonomik yatırımlarının tehlikede olduğunu yazdı.

SURİYE EN CİDDİ SINAV

Ankara’daki yönetimin “daha iddialı bir rol almaya zorlandığını” savunan NYT, Uluslararası Kriz Grubu’nun “Türkiye de dahil, Şam’a yakın ülkelerin bile Suriye’de artık artan bir şüphe ile değerlendirildiği” saptamasına atıfta bulundu.

Başbakan Erdoğan’ın Libya ve Suriye’ye yönelik sertleşen söylemine dikkat çekilen analizde, bir Suriyeli uzmanın “”Türkiye’nin Suriye’ye, Suriye rejiminden daha fazla ihtiyacı var” ifadesini aktardı.

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de yaptığı toplantıların Şam yönetimini öfkelendirdiği de belirtilen analizde, iki ülke arasında gerginleşen ilişkilerin, Türk dışişlerinin artık Şam’a yeni heyet gönderilmeyeceği açıklamasıyla açıkça ortaya çıktığı iddia edildi.

NYT, herşeye rağmen Erdoğan hükümetinin Esad’ın reform istediğine, ancak çevresindeki “inatçı elitler” yüzünden bu adımların atılamadığına inandığını da kaydetti.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bir cevap yazın