90’LI YILLARA DÖNMEK İSTEMİYORUZ!

Diyarbakır’da faaliyet yürüten İslami kuruluşlar Mustazaf-Der’e taziye ziyaretinde bulundu. STK temsilcileri 90’lı yıllara dönmek ismediklerini ve herkesin dikkatli olması gerektiğini söylediler.

Mustazaf-Der Yüksekova şubesinde, geçtiğimiz gün yapılan gösteriler sırasında protestocu kitle arasından açılan ateş sonucu Ubeydullah Durna’nın hayatını kaybetmesi üzerine Diyarbakır’daki İslami sivil toplum kuruluşları Mustazaf-Der Genel Merkezi’ne taziye ziyaretinde bulundu.

STK’ları temsilen gelen heyeti Mustazaf-Der genel başkanı Av. Hüseyin Yılmaz karşıladı.

İlk sözü heyet arasında bulunan Recep İdikut aldı. İdikut Kur’an-dan ayetler okuyarak sözlerine başladı. Konuşmasında İdikut; Ubeydullah Durna’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. Bölgede bu tarz olayların yaşanmamasını temenni ettiklerini belirten İdikut; hiçbir zaman bölgede kanın dökülmesinden yana olmadıklarını belirtti.

BU TÜRDEN SALDIRILAR KESSİN BİR DİLLE KINANMALIDIR

Ardından söz alan Mustazaf-Der Başkanı Hüseyin Yılmaz, Mustazaf-Der olarak açıklama yaptıklarını ve kavgaya, savaşa taraf olmadıklarını bu yönüyle sağduyu çağrılarını yinelediklerini belirtti. 2006 yılından beri saldırılara maruz kalmalarına rağmen bu türden provakatif saldırılara asla karşılık vermediklerini ifade eden Yılmaz, kendilerinin Kürdistan’da farklı görüşlerin savaşmadan, şiddete bulaşmadan fikirsel mücadeleler vermesi taraftarı olduklarını belirtti. Esnafların dükkânlarının taşlanmasına da değinen Yılmaz, “Esnaflarımıza herkes kapatıyorsa sizde kapatın dedik. Ama kapalı olsa dahi molotofluyorlar, darabaları taşlıyorlar bunlar bizden değil diye” şeklinde konuştu.

PKK içerisinde çatışma isteyen bir kesimin olduğunu iddia eden Yılmaz, bu kesimin siyasilerin söylemlerini bile değiştirebildiklerini söyledi. BDP’li siyasilerin Diyarbakır’da daha sağduyulu konuştuklarını ama Yüksekova’da tamamen provakatif suçlamalarda bulunduklarına işaret eden Yılmaz, “BDP içerisinde de sağduyulu insanların olduklarını biliyoruz. Onlara seslenmek istiyoruz; İçinizdeki derin ve karanlık yapılara hizmet edenleri savunmayın.”çağrısında bulundu. Bu saldırıların kesin ve kati bir dille kınanması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, kendilerinin Sivil toplum kuruluşu olduklarını, şiddete başvurmayacaklarını söyledi.

90’LI YILLARA DÖNMEK İSTEMİYORUZ

Yılmaz’ın ardından tekrar söz alan Recep İdikut, göstermiş oldukları metanet ve sabırdan dolayı kendilerine teşekkür etti. Kendilerinin BDP’yi ziyaret ettiklerini ve hassasiyet ve kaygılarını ilettiklerini söyledi. Kürdistan’ın şiddetten, kandan bıktığını ve “şiddetin kimden gelirse gelsin ve kime yönelik olursa olsun karşısında olduklarını” söyleyen İdikut, 90’lı yıllara dönmek istemediklerini ifade etti.

Bir cevap yazın