Diktatör Aliyev’i lanetliyoruz!

Ülkemizde bildik ve alışık olduğumuz başörtüsüne karşı “laik şiddet” şimdide Azerbaycan’da yaşanmaya başlandı.

Azerbaycan halkının İlham Aliyev diktatörlüğüne karşı sürdürdüğü başörtüsü direnişi rejim güçleri tarafından kana bulandı.

Başkent Bakü’de Eğitim Bakanlığı önünde gösteri düzenleyen binlerce Müslüman, başörtüsü yasağını protesto etti.

Eğitim bakanlığı önünde ikinci kez düzenlenen dev protesto gösterisine binden fazla Azeri Müslüman katılırken, rejim güçlerinin göstericilere karşı sert müdahalesi sonucu çok sayıda gösterici kanlar içinde kaldı, pek çok göstericinin de tutuklandığını öğrendik.

Azerbaycanlı kardeşlerimiz en temel haklarına özgürlük taleplerini dile getirmek için gösteri yaptılar. Ellerinde pankartlarından, dillerinde başörtüsüne özgürlükten başka bir şeyleri yoktu.

Ancak diktatörlüğün kolluk güçleri hiç hukuk tanımadan, kendi yurttaşlarına kanlı bir saldırı yapmıştır. Aliyev gibi diktatörler yaptıkları zulümlerin yanlarına kalmayacağını bilmelidirler. Aliyev diktatörü sonunu görmek için, Mısır’a, Tunas’a baksın. Mazlum halkların feryatlarının diktatörleri nasıl alaşağı ettiğini görsün. Sovyet artığı diktatörlerde halklarının önünde diz çökecektir.

Halklar yöneticilerin köleleri değildir. Neye inanacaklarına, nasıl inanacaklarına, nasıl yaşayacaklarına halkın kendisi karar verir. Devlete düşense halkın özgürlük haklarını yasalarla koruma altına almaktır. Ancak Azerbaycan yönetimi devlet olmanın ötesinde diktatör bir çete yapılanmasıdır.

Özgürlüğü kanla, baskıyla, işkenceyle yok edemezsiniz.

İnsan hakları nedir tanımayan. Hukuk nedir tanımayan. Yurttaş nedir tanımayan. Aliyev diktatörünü masum insanlara yönelik yaptığı alçakça saldırısını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Yusuf TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

Bir cevap yazın