NATO göçmenleri ölüme terk etti

Arızalanan göçmen gemisinin yardım çağrısına cevap vermeyen bir NATO gemisi, 72 kişiyi ölüme terk etti.

İngiliz Guardian gazetesi Akdeniz’de yaşanan bir mülteci trajedisini gündeme getirdi. Gazetenin hazırladığı özel habere göre geçtiğimiz Mart ayında içinde çocuk, kadın ve siyasi mültecilerin de bulunduğu 72 göçmeni Kuzey Afrika’dan İtalya’ya taşıyan bir tekne Akdeniz’de arızalandı.

Gemi, İtalyan sahil güvenlik birimleri ve yakınlardaki bir NATO gemisi ile bağlantı kurulup yardım istedi ancak çağrısına cevap verilmedi.

16 gün açıkta bekleyen gemideki 72 göçmenden 61’i açlık ve susuzluktan öldü. Sağ kurtulanlardan Abu Kurke’nin şu sözlerini aktardı:

“Her sabah uyandığımızda yeni cesetler ile karşılaşıyorduk. 24 saat bekletip denize atıyorduk. Son günlerde kendimizde değildik. Birileri ölüyor, kalanlar da dua ediyordu.”

Uluslar arası deniz hukukuna göre askeri gemiler de dahil olmak üzere, gelen yardım çağrısına cevap vermek ve yardım önerisinde bulunmak zorunda. Göçmen hakları örgütleri konuyla ilgili bir soruşturma başlatılmasını istiyor.

Kuzey Afrika’da yaşanan isyan hareketleri nedeniyle deniz yoluyla Avrupa’ya kaçmaya çalışanların sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Son dört ayda 300 bin göçmen denize açıldı, sadece geçen ay Libya’dan yola çıkan ve Avrupa’ya ulaşamayan 800 kişinin de öldüğünün tahmin ediliyor.

Ntvmsbc.com

Bir cevap yazın