Şiddet dilini reddiyor; Yüksekova saldırısını lanetliyoruz!

Tunceli’de Devletin güvenlik güçlerince öldürülen PKK’lıların cenazesi dolayısıyla 5 Mayıs 2011 tarihinde Yüksekova’da yapılan protesto eylemleri neticesinde, Mustazaf-Der’in bir üyesinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylarda; saldırıları lanetliyor, şiddet dilini reddediyor ve bölgede oynanmak istenen oyunlara karşı herkesi uyanık olmaya, aklı-selim davranmaya davet ediyoruz.

Son zamanlarda atılan bazı adımlar, Kürt halkı üzerinde yeni bazı oyunların oynanmak istendiğini göstermektedir. Topluma bir elbise dikip giydirmeye çalışanların, halka rağmen halkı dizayn etme ve halkı birbirine kırdırtma gayretlerinin her zaman olduğu gibi yine duvara toslamaya mahkûm olduğunu hatırlatmak isteriz. Daha önce sahnelenen ve Kürt halkına bir sürü acılar yaşatan bu kirli senaryoların tutmadığını en iyi oyun sahipleri bilir. Bölgede yeni çatışmaları getirecek, bölge halkına yeni acılar yaşatacak her türlü kirli oyunun, ister şiddet yoluyla ister başka bir yolla olsun sahnelenmesinin dışında ve karşısındayız.

Bölgede güç olma adına kendi dışındakilere baskı uygulama, sindirme ve ölümle tehdit etme politikaları en çok sahiplerine zarar verir. Kürt halkının yaşadığı sorunların çözümünün, kimsenin ipotek ve tekelinde olmadığı, olamayacağı; bu sorunların bertaraf edilmesi için özel ve tüzel kişilerin ortaya koyduğu samimi çalışma ve gayretlerin takdirle karşılanması, değerli bulunması gerektiğine inanıyoruz.

Milletin evlatlarını birbirine kırdırtacak, bir takım karanlık güçlerin faili meçhul cinayetler işlemesini sağlayacak ve yargısız infazların yolunu açacak süreçleri tekrar başlatmak kimsenin yararına değildir. Bu süreçleri başlatacak olanlar süreçlerin altında kalmaya ve yok olmaya mahkûm olacaktır. Bölgede güç sahibi olanların, kendi dışında kalan unsurları sahip olduğu güçle sindirme ve yok etme mantığını şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz.

Toplumsal kaos kargaşa ve huzursuzlukların fitlini ateşleyecek olan oyunlara karşı sorumlu ve basiretli davranmak Müslümanların şanındandır. Olaylara şakşakçı bir zihniyetle, heyecanla ve sorumsuzca yaklaşmak Müslümanlara yaraşmaz. Biz şiddet mantığını; kim olursa olsun ve kime yönelik olursa olsun reddediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İnsan-Der (Van)

Özgüryaşam Derneği (Hakkari)

Şafak-Der (Erciş)

Akabe –Der (Norşin)

Viyan-der (Van)

Bir cevap yazın