Başörtülü öğrenci kafa travması geçirmiş

Balıkesir`in Burhaniye ilçesindeki Sağlık Meslek Lisesi`nde öğretmen Bekir H.`nin (45) iki öğrenciyi okul çıkışında başörtüsü taktığı gerekçesiyle darp edip hakaret etmesinin yankıları sürüyor. Bekir H. tarafından kafası duvara vurulan 10. sınıf öğrencisi F.Ç.`nin Balıkesir`de ikamet eden babası Hasan Ç.(40), olayı seçim provokasyonu olarak değerlendirdi. “Biz bunlara kanmayacağız, bu insanlara fırsat veremeyeceğiz.” diyen baba Hasan Ç., hakkını hukuki yollardan arayacağını söyledi.

DOKTOR KAFA TRAVMASI RAPORU VERDİ

Balıkesir`de bir kargo firmasında işçi olarak çalışan baba Hasan Ç., kızının olaydan sonra Burhaniye Devlet Hastanesi`nden kafa travması teşhisi ile 1 günlük rapor aldığını söyledi. Olayın dün saat 12.15 sularında meydana geldiğini anlatan baba Hasan Ç., “Kızım beni saat 13.00 sıralarında cep telefonumdan aradı. Ağlıyordu. Tam olarak ne dediğini anlamadım. Yarım saat sonra tekrar beni aradı. Karakolda olduğunu ve ifade verdiklerini söyledi. Okuldaki bir öğretmeninin de kendisine yardımcı olduğu söyledi bana. Çok üzüldük. Bir öğretmene yakışmayan bir hareket. Olmaması gerekirdi. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Başörtüsünün ne gibi zararı olabilir insanlara?” diye konuştu.

HAKKIMIZI HUKUKİ YOLLARDAN ARAYACAĞIZ

Olayı seçim öncesi yapılmış olan bir provokasyon olarak değerlendiren baba Hasan Ç. “Biz bunlara kanmayacağız, bu insanlara kesinlikle uymayacağız. Hakkımızı hukuki yollardan arayacağız. Bu tür insanlara fırsat vermeyeceğiz.” dedi. Kızı F.Ç. ile son olarak dün konuştuğunu ifade eden baba, şöyle devam etti: “Telefonda sesi sakin geliyordu. İşlerimden dolayı kızımın yanına gidemedim. Kızım kurallara uyan bir öğrenci. Okul içerisinde kesinlikle başörtüsü takmaz. Okul çıkışında başörtüsünü takmak istiyor. Bu öğretmen denen şahıs kızımın başörtüsünü zorla çıkarıp başını duvara vurmuş. Ağlıyordu kızım. Bu insanlara fırsat vermeyeceğiz.”

Anne Medine Ç.(40) ise olaydan bugün haberdar oldu. Baba, üzülmemesi için olayı eşine anlatmadığını kaydetti. Anne Medine Ç., öğretmenin tavrını işkence olarak yorumladı. “Başörtüsü takmak isteyenlere karışmak doğru değil.” diyen anne Medine Ç., yapılanan bir öğretmene yakışmadığını ve çok üzüldüğünü aktardı.

İKİ MÜFETTİŞ OLAYI ARAŞTIRIYOR

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, dün meydana gelen olayı tasvip etmediklerini belirterek, konunun emniyet ve savcılığa intikal ettiğini vurguladı. Olayı tüm detayları ile araştırmak üzere iki müfettiş görevlendirildiğini dile getiren Müdür Aslan,

“Bu öğretmenimiz daha önce de benzer olayları sıkça yaşayan birisi. Bu olaylardan dolayı uyarı ve kınama cezaları bulunuyor. Kendisi defaatle bu konularda uyarılmasına rağmen işin sanki bir provokasyon oluşturmak suretiyle böyle bir olaya karışmış.

Müfettişlerimiz gerekli soruşturmayı yapacaklar. İsmi geçen öğretmenin benzer olaylardan dolayı 04 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başka bir ilçeye tayini çıkmış. Bu konularda sıkıntı oluşturmuş birisi. Tekrar aynı konularla ilgili öğrencilerimizi tartaklayıp onlara şiddet uygulaması idaremiz tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Biz eğitimciler geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi eğitmekle görevliyiz. Öğrencilerimizin hatası olabilir. Hataları varsa konuşarak halletmeliyiz. Şiddetle hiç bir yere varılamayacağını başta biz eğitimcilerin bilmesi gerekir. Bu konuda idari olarak ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağız. Bu olaydan dolayı çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Doğru Haber

Bir cevap yazın