Wilders, AB kurumlarında da başörtüsü yasağı istiyor

Her fırsatta İslam ve Müslümanlara hakaret eden Hollandalı PVV, başörtüsünün bütün AB kurumlarında yasaklanmasını talep etti.

PVV’nin AP üyesi Daniel van de Stoep tarafından AP vekillerine gönderilen mektupta, başta Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Merkez Bankası olmak üzere bütün AB kurumlarında başörtüsünün derhal yasaklanması için destek talep edildi. Mezkur mektupta talebin gerekçesinde İslam’a hakaret de edildi. “Faşist İslam ideolojisinde” kadının erkeğe göre daha düşük kabul edildiği iddia edilen mektupta, AB değerlerinin ise kadın-erkek eşitliği üzerine inşa edildiği ve bu yüzden başörtüsünün yasaklanması gerektiği savunuldu.

Ancak AB kaynakları ve AP milletvekilleri, sadece birkaç başörtülü temizlikçinin Avrupa kurumlarında çalıştığına işaret ederek, bu temizlikçilerin hizmetlerinden son derece memnun olduklarını ve hiçbir şekilde yaptıkları “mükemmel işten” mahrum olmak istemediklerini açıkladı. Bazı milletvekilleri ise Avrupa Parlamentosu’nda da temsil edilen Hollandalı Geert Wilders’in Özgürlük Partisi’nin çağrısına alaylı karşılıklar verdi. İngiliz Liberal Sarah Ludford, “Erkek ve kadınlar için şapka yasağı da istiyor musunuz?” sorusuyla inisiyatif sahipleri ile alay etti.

Zaman’a konuşan Alman Yeşil ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi Ska Keller de herkesin istediğini giyme hakkına sahip olması gerektiğini söyledi. İslam’a hakaret eden PVV üyelerinin AP çatısı altında bulunmasının “talihsizlik” olduğunu ifade eden Keller, “Bu İslamofobik insanların Avrupalı değerleri temsil ettikleri asla düşünülmemeli.” dedi.

Selçuk Gültaşlı, Zaman

Bir cevap yazın