223. hafta: Suriye halkının yanındayız

Müslümanlar yine başörtüsü düşmanlığını gösteren uygulamalarla zulme maruz kalmıştır. Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde bir öğrencinin başörtüsünün okul öğretmeni tarafından zorla çıkarılması ve başının duvara vurulması büyük bir rezalettir.

Burhaniye İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvuran Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 9. Sınıf öğrencisi, bir arkadaşıyla birlikte okul koridorunda karşılaştıkları öğretmenlerinin “Okula türbanla giremezsiniz” diyerek başörtüsünü zorla aldığını, kafasını da duvara vurduğunu ifade etmiş ve öğretmenden şikayetçi olmuştur. Yasakçı saldırgan öğretmenin bu keyfi ve ahlaksız davranışını şiddetle kınıyoruz.

Öğrencilerine insanlık değerlerini, özgürlüğü, adaleti ve insanca davranmayı öğretmesi gereken bir eğitimcinin tam tersine bir yaklaşımla öğrencilerinin temel haklarını üstelik şiddet kullanarak ellerinden almaya çalışması utanç verici bir durumdur. Milli eğitim yetkililerinin bu konuda derhal soruşturma başlatarak bu şiddet içeren keyfi davranışı sergileyen öğretmen hak ettiği cezaya çarptırılmalıdır. Herkes hukuk önünde eşit ise hiçbir suç cezasız kalmamalıdır.

Seçimler yaklaşırken siyasi partiler miting alanlarında insanlarımızın en temel hakları olan ‘özgürlük haklarını’ anlatacaklarına ülkemize yakışmayan, örfümüze uymayan kaset olaylarını dillerine dolamışlardır. Siyaset adamları biran önce dillerini düzeltmeleri gerekmektedir. İnsanımızın önceliği olan özgürlükleri miting alanlarında anlatılmalı, başörtüsü sorunu ile ilgili ne yapmak istediklerini net olarak ortaya koymalıdırlar. Bu sorunu dile getirirken de asla başörtüsünü seçim malzemesi yapmamaladırlar.

Doğuda yaşanan menfur hadiselerin biran önce son bulması gerekmektedir. Suçluların bulunup cezalandırılması gerekmektedir. Müslüman halk artık huzur ve barış içerisinde yaşamalıdır.

Ortadoğu’da başlayan ve dikta rejimlerini sarsan halk isyanlarının son halkası olan Suriye’de Esad rejimi kan dökmeye devam ediyor.

Dera ve Humus kentlerinden sonra Suriye Ordusunun tanklarla Hama kentini kuşatması yeni bir katliamın yaşanabileceğini göstermektedir. 1982 yılında diktatör Hafız Esad tarafından yerle bir edilen Hama’da binlerce Müslüman şehid edilmişti. Şimdi ise küçük diktatör Beşar Esad babasının yolundan giderek Müslüman Suriye halkını katletmektedir.

Türkiye Müslümanları olarak Suriye halkının yanında olduğumuzu ve diktatör Esad rejimini lanetlediğimizi belirtiyoruz. Türk Hükümetinin Suriye rejimine karşı daha sert ve açık bir tavır almasını, Suriye halkı ile dayanışma içinde olmasını ve diktatör Esad’a güvenmemesini istiyoruz.

Akyazı Adalet ve Özgürlüğü Platformu olarak ülkemizde ve tüm dünyada adaletin, özgürlüğün ve barışın hakim olduğunu görmek temennisiyle gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

Burhan CİMŞİT

Bir cevap yazın