Bu kimlik sorunu, asayiş değil!

Uludere’deki operasyon sonucu 12 PKK’linin yaşamını yitirmesi ve artan askeri-siyasi operasyonlara karşı bölgedeki 14 ilin barosu ortak açıklama yaptı.

Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Adıyaman, Bingöl, Kars, Urfa, Ağrı, Batman, Mardin, Şırnak, Tunceli ve Van baroları adına basın açıklamasını Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar okudu. Türkiye’nin hala 1982 darbe anayasasıyla yönetildiğini ve bunun sonuçlarını yaşadığını kaydeden Aktar, seçim sonrasına dair umut besleyenlerin son dönemde yaşananlarla kaygılandığını söyledi.

Aktar Kürt sorunun asayiş ve güvenlik sorunu olmadığının altını çizerek “Sorunun öncelikle kimlik sorunu olduğu, bundan ötürü siyasal, kültürel, sosyal birçok unsuru içinde barındırdığı görülmelidir. Sorunu sadece güvenlik eksenli olarak algılayan anlayışın geliştirdiği dil, toplumu ayrıştırmakta ve kamplaşmalara neden olmaktadır. Kürt sorununun çözümü ve toplumun yeni anayasa ile ilgili tüm beklentilerini, umutlarını yitirmemesi için silahların susması gerekir” şeklinde konuştu.

Kürt sorununun yeniden asayiş ve güvenlik sorununa dönüştürülmesine tepki gösteren Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Normal zamanlarda dahi olmayan yoğunlukta operasyonlar, seçim arifesinde yapılıyor. Eğer bu operasyonlar hükümetin dahilinde olmuyorsa çok büyük bir sorundur, dahilinde olursa o daha büyük bir vahamet” dedi.

Aktar, “Diyalogdan uzak çatışmacı söylemlerin ve bunlara kaynaklık eden şiddet kültürü, dönem içerisinde KCK operasyonları, gözaltı ve tutuklamalar, temsilde adaletin önünde engel teşkil eden seçim barajının yanı sıra YSK’nin bağımsız adaylara ilişkin almış olduğu karar ve sonrasında bölgemizde TSK tarafından yapılan operasyonlar Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözümü konusundaki beklentileri olumsuz olarak etkiler niteliktedir” dedi.

Bir cevap yazın