224. hafta: Başörtüsü zulmü sürüyor, farkında mısınız?

İsrail’in Gazze’de uyguladığı vahşet, ambargo ve cinayetlere karşı geçtiğimiz yıl İHH ve birçok insani yardım gönüllüsünün aralarında bulunduğu aktivistlere karşı, siyonist rejimin katilleri tarafından gerçekleşen, Mavi Marmara katliamının yıldönümüne yaklaşmış bulunuyoruz. Katil İsrail ve işbirlikçileri tarafından Şehid edilen 9 kardeşimizi bu vesile ile bir kez daha rahmetle anıyoruz. İHH tarafından yapılan açıklamaya göre, Haziran ayı sonunda Gazze’ye ikinci Özgürlük Filosu yola çıkacak ve 15 gemilik yardım filosunda Mavi Marmara da yer alacak.

Amerikan hükümetinin 2.yardım filosunu durdurmak amacıyla Türkiye’ye baskı yapmasını ise şiddetle kınıyoruz. Bu güne kadar İsrail’in en büyük destekçisi olan ABD’nin bu yaklaşımı bize yabancı değil. Ancak biz Müslümanlar Filistinli kardeşlerimizle dayanışmaya ve İsrail zulmüne karşı durmaya devam edeceğiz. 2.yardım filosu sadece ambargo için değil dünyada alt üst olmuş hukukun ve adaletin yeniden tesisi için Gazze’ye gidecek inşallah. 1500 aktivistin katılacağı yardım filosunda yer almak isteyen çok sayıda Yahudi’nin de bulunduğu bildiriliyor. Dolayısıyla yardım gemilerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok sayıda gönüllü olacak ve inşallah bu kez Gazze’ye ulaşacaktır.

Diğer taraftan başörtüsü yasağı hız kesmeden devam ediyor. 13-17 Mayıs 2011’de TÜBİTAK bilim insanı destekleme dairesi başkanlığınca düzenlenen, Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Türkiye Finali Yarışması Ankara’da yapıldı. Fakat MEB Şura Salonu’nda düzenlenen Final Yarışması Ödül Töreni öncesi TÜBİTAK Yetkilileri’nin salonda bulunan başörtülü öğrencilerin yanlarına giderek sorun çıkarmamalarını istedikleri kaydedildi. Yetkililerin ‘size bir şey söyleyeceğiz sorun yapmayın. Dereceye girerseniz sahneye çıkmayın, ödüllerinizi size getireceğiz’ dedikleri de öne sürüldü. Öğretmenler ile yaşanan gerginlik sonrası ise TÜBİTAK yetkililerinin, ‘TÜBİTAK’ın prensipleri böyle, bir şey yapamayız’ dedikleri de ifade edildi.

Ayrıca yarışmada Tarih alanında birinci olan İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Soysal Bilimler Lisesi Öğrencisi M. G. başörtüsü ile sahneye çıkıp ödülünü alırken, ödülünü aldıktan sonra ise TÜBİTAK yetkililerince sorgulandığı da iddia edildi. Sadece öğrencinin değil, Rehber Öğretmeni M. A’nın da sorguya dahil edildiği öne sürüldü. Tarih alanında ödül alan M.G’nin ödül töreninde dereceye girenlerin yer aldığı kitapçıkta da fotoğrafına peruklu olduğu için yer verildiği ortaya çıktı.

Bütün bu uygulamalar son derece çirkindir ve işgüzar bürokratların keyfi uygulamalarının devam ettiğini göstermektedir. Çocuklarımızın başörtüsü ile uğraşmayı bilimsel faaliyet zanneden yasakçı zihniyeti bir kez daha lanetliyoruz, kınıyoruz, ayıplıyoruz. Yetkilileri bu skandalın sorumluları hakkında yasal işlem yapmaya çağırıyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şb.Bşk

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın