ADAP, SİYONİST OYUNU BOZDU!

Antalya uluslararası tiyatro festivaline İsrail`den Cameri Tiyatrosu davet edilmiş ve bu gün burada bu oyun saat 17:00 ve 20:00 de sergilenmek istenmiştir. Mavi Marmara katliamı sonrası hükümetin ortaya koyduğu tavır ile uyuşmayan bu davet, Bakanlığını Ertuğrul Günay`ın yaptığı Kültür Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Hem de Mavi Marmara katliamının yıldönümünde…

Cameri Tiyatrosu 1944`te Tel-Aviv`de kurulmuştur! İrgun ve Haganah gibi terör örgütlerinin birleşmesi sonucu sözde devlet ilanında bulunan İsrail ise 14 Mayıs 1948`de kurulduğunu iddia etti.Yani Filistin topraklarındaki kanlı işgal sırasında Cameri Tiyatrosu, daha sonra `İsrail Devlet Ödülü` alacakları tiyatrolar düzenliyorlardı!…

Nüfusunun tamamını son 80 yılda Filistinlilerin topraklarını gasp eden göçmenlerin oluşturduğu işgal devletinin bütün yetişkin vatandaşları bu işgal suçunun ortağıyken, İsrail’in işgal ettiği bölgede yaşayan herkes Filistinlilerden çaldıkları topraklar üzerinde varlıklarını sürdürüyor; evlerini Filistinlilerin yıktıkları evleri üzerine inşa ediyorlarken; bu tiyatro grubundaki oyuncuların da işgali desteklediği ortadadır.

Bu tiyatro grubu, her sivilin hem askerlik yaptığı ve hem vergi verdiği İsrail`de, o topraklarda henüz sözde İsrail devlet ilanı dahi olmamışken ve Filistinliler bulundukları her yerde ya öldürülüyor ya sürülüyorken kurulmuş ve sayısız İsrail Ödülü almışken, Ertuğrul Günay yönetimindeki Kültür Bakanlığı tarafından, üstelik 9 sivil ve silahsız Türkiye`li Müslüman`ın şehit edildiği Mavi Marmara Baskını`nın yıl dönümüne yakın bir tarih olan 22 Mayıs`ta yani bu gün Antalya`ya çağrılması, en nazik ifade ile basiretsizlik ve hassasiyetsizlik göstergesidir.

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa 75 yıldır Siyonist işgal altında. Rabbimizin çevresini mübarek kıldığını buyurduğu mescid, 75 yıldır Müslümanların, kardeşlerimizin kanları ile sulanıyor. Orada kardeşlerimizin kanlarını dökenler işgal yönetiminin vatandaşları. Siyonist rejimin tüm vatandaşları ister tiyatro sanatçısı, ister temizlik görevlisi olsun Siyonist ordunun birer askeridir. Kırk beş yaşına kadar hepsi periyodik olarak Siyonist orduda ve onun işlediği cinayetlerde görev alıyor.

Siyonistler sanat kisvesi altında Siyonizm’in propagandasını yapmakta çok ustalar. Daha geçtiğimiz hafta “nakba” yani felaket gününde yurtlarına dönmek isteyen onlarca Filistinli kardeşimizi katleden Siyonist rejimin sanat maskesi takmış eli kanlı katillerini şehrimizde görmek istemiyorduk.Özellikle 9 şehidimizin kanı yerde duruken ve hala İsrailin bunun bedelini ödemeye yanaşmadığı bir dönemde Bizlerin bu tiyatroya müsaade etmesi şehit kardeşlerimize bir ihanettir.Biz bu vebalin altından kalkamayacaktık.Biz ahirette Furkan Doğan’a, Cevdet Kılıçlar’a, Çetin Topçuoğlun’a, Cengiz Akyüz’e, Cengiz Songür’e, Ali Haydar Bengi’ye, İbrahim Bilgen’e, Necdet Yıldırım’a, Fahri Yaldız’a cevap veremeyecektik.Allahın bize bunun hesabını soracağına ve Biz Antalaya’lı Müslümanlar olarak bu oyunun burada oynatılmasına bütün dünya Müslümanları adına mani olmanın bizim üzerimize farz-ı kifaye olduğuna,eğer bunu başaramazsak bu vebalin altından kalkamayacağımıza inanmıştık.

Gazze’ye Siyonist rejim tarafından uygulanan insanlık dışı ambargoyu bitirmek için yola çıkan kardeşlerimizin Siyonist katillerin kurbanı olduğu gemide 10‘u platform üyemiz 11 Antalyalı kardeşimiz de bulunmaktaydı , onlar şu an aramızdadır,ve birisi de benim.Bu kadar hassasiyetimizin zirvede olduğu bir dönemde bize bunun reva görülmesi bizleri kahretmiştir.

Davos’ta kimsesizlerin sesi olan o çıkıştan sonra AK Partili kültür bakanlığının bu davetinin bir hata sonucu yapıldığını ummak istiyoruz . Siyonist tiyatro grubunun bu oyunu oynamamasını ve derhal ülkemizi terk etmelerini istemiştik.

Kültür Bakanlığı`nın yapacağı doğru hamlenin, Türkiyeli Müslümanlar`ın vereceği tepkileri bile bile seçim öncesi bu yanlış tercihte ısrarcı olmamak ve oyunu geri çekmektir demiştik.

Biz ADAP Platformu olarak bu tiyatronun Mavi marmaraya ev sahiblik yapmış olan Antalyamızın kirletilmesi olarak görmüş bu tiyatro gösterisi iptal edilmediği takdirde Antalyada üyelerimiz ve vatandaşlarımızla bu oyunun oynanmasına müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bakanlık yetkililerinden talebimiz nerde biteceği belli olmayan ve bizim de kontrolümüzden çıkabilecek protestomuzun ciddiye alınmasını istemiştik.. Tiyatro biletlerinin çoğunu biz aldık.Eğer bu oyun başlarsa protestomuzu içerde devam ettireceğiz demiştik.Demokratik ve anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı ve çıkabilecek muhtemel sonuçlarından Platform olarak mesul olmadığımızı kamuoyuna ilan etmiştik ama Allah’a şükür ki bu metni okuma gereği kalmadı. İsrail vahşetinin güler yüzünü temsil etme bahanesiyle,bizlerin acılarımızı görmezden geleceğimizi zanneden Cameri Tiyatro gurubunun oyunu iptal ettiklerini hatta ülkemizi terk ettiklerinin haberini almış bulunmaktayız.Fakat biz bu haberin sağlamlığını teyit edinceye kadar 20:00 seansında da burada olacağız.

Tiyatro oyunu oynama bahanesiyle bize ayak oyunu oynamaya çalışan İsrail tiyatrosunun bu teşebbüsü İsrail’in bundan sonraki ülkemizle ilişki kurma standartları için de bir ölçü olsun. Bir daha şehitlerimizin kanları tazeliğini korurken ve bu hatasını telafi edecek hiçbir adım atmamışken;bizlerin,İsrail’in bu gibi teşebbüslerini görmezden geleceğimizi zannetmesi sanırız artık son bulmuştur.Bunun onlara bir ders olduğu kanaatindeyiz.

Artık İsrail’in bu kara topraklarında ve bu arzda rahat rahat istediği gibi at koşturma selahiyeti sona ermiştir.Bir daha böyle bir karar alacağı zaman iki defa düşünmesi gerektiğini bilecektir.

Biz inanıyoruz ki İsrail bizim nabzımızı ölçmek için bu tiyatro gurubunu gönderdi.Çok masum bir eda ve üslup aldatmacasıyla bizi kandırmaya çalışacaktı ama Allah’a hamdolsun ki bizler bu tuzağa düşmedik ve duruşumuzu net olarak ortaya koyduk.Şehitlerimizin mirasının hakkını koruduk.Onları üzmedik.

Buraya kadar gelip katıldığınız için Allah duruşunuzu ve gayretinizi makbul ve mübarek eylesin.Bu duruşumuz inşallah tarihe geçmiştir ve umarız ki Allahın indinde de en makbul ameller grubuna dahil olmuştur.Rabbim bu amelimizi Salih amellerden eyle.Günahlarımızı affet.işlerimizdeki aşırılık ve israfları bağışla.Ayaklarımızı dininin yolunda sabit kıl ve kafirlere karşı bizlere yardım et.Sen bizim mevlamız ve tek yardımcımızsın.Sen en büyüksün.Sana hamdeder ve şükrederiz.EL FATİHAH.

Alpaslan Arslan

ADAP PLATFORMU DÖNEM BAŞKANI VE SÖZCÜSÜ

İHH ANTALYA ŞUBESİ,

ANSED DERNEĞİ-ANTALYA

YERYÜZÜ VAKFI-ANTALYA

DİYANET-SEN ANTALYA ŞUBESİ,

KARDEŞLİK VE DOSTLUK DERNEĞİ-KUMLUCA

EĞİTİM-BİRSEN ANTALYA ŞUBESİ, RADYO MERCAN

ANTALYA RİBAT DERGİSİ TEMSİLCİLİĞİ,

SERİK EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ(SER-DER)

AKAD DERNEĞİ -MANAVGAT

ANÇED DERNEĞİ-ALANYA

SEBİLAY DERNEĞİ-ALANYA

FİNİKE DİN GÖREVLİLERİ DERNEĞİ-VAHDET VAKFI -ANTALYA ŞUBESİ

Bir cevap yazın