Eti Gümüş Simav’da ne saklıyor?

Kütahya Simav’da yaşanan depremin ardından Eti Gümüş Şirketi yetkililerinin maden çevresinde aldığı önlemler, ‘siyanür barajında ne oluyor?’ sorusunu daha çok gündeme getiriyor. Maden sahasına inceleme için giden çevre mühendislerinin girişine izin vermeyen şirket yetkilileri, bölgenin dünya ileiletişimini kesmeye çalışıyor.

Baraj için yapılan set ise yeni bir çevre sorununu beraberinde getird. Şirket tüm yaşananlara aldırmadan maden arama faaliyetlerine devam ediyor.

Çevre Mühendisleri Odası heyetinin bölgeye girişine izin vermeyen şirket yetkilileri, maden sahasına giriş kapısını köylerin bulunduğu yöne doğru ileriye aldı. Böylece havuzlarla giriş arasındaki alanın mesafesi artırılarak, havuzların bulunduğu alanın dışarıdan görülmesi engellendi.

Maden bölgesinin çevresinde de gazetecilerin görüntü almasına özel güvenlik görevlileri müdahale ediyor. Böylece barajın dünya ile irtibatının kesilmesi amaçlanıyor. Bu durum, hükümet yetkililerinin iddia ettiğinin aksine “barajda depremle ilgili olumsuz bir durum mu oldu?” sorusunu gündeme getiriyor.

BARAJ SUYU DEŞARJ MI EDİLİYOR?

Siyanür dolu atığın bulunduğu barajın birkaç noktasına pompaların takılı olduğu görülüyor. Yeni takılan bu pompalar barajdan dışarıya su deşarjı olması ihtimalini gündeme getiriyor. Ancak maden bölgesine yaklaşılamadığı için bu konuda tam inceleme yapılamıyor.

YENİ ÇEVRE SORUNLARI YARATIYORLAR

Baraj çevresinden hummalı bir çalışma olduğu görülüyor. Hükümetin gönderdiği büyük iş makineleri ve araçlarla, set yapılıyor. Ancak, bu işlem de yeni bir çevre sorununu gündeme getiriyor. Set için hafriyat sağlamak amacıyla ağaçlar kesilerek, yeşillik alanlar talan ediliyor.

EmekDunyasi.Net/Ajanslar

Bir cevap yazın