Nuray Mert, ‘başı bezli‘ tabirine sert çıktı

Milliyet Gazetesi Yazarı Nuray Mert, Avusturya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak geldiği Viyana’da Türkiye’deki seçim sürecini ve siyasi gündemi değerlendirdi. Yoğun olarak AK Parti iktidarının tartışıldığı programda ilginç diyaloglar yaşandı. AK Parti politikalarını ve özellikle 2. AK Parti iktidarını eleştirdi. Partinin Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduktan sonra içe kapandığını söyleyen Mert, “muhafazakar kesim ile laikçi korku çeken insanlar arasında bağların koptuğunu” öne sürdü.

MERT’TEN ‘BAŞI BEZLİ’ SÖZÜNE SERT TEPKİ

Nuray Mert ile dinleyiciler arasında başörtüsü tartışması yaşandı. Bir dinleyicinin ‘‘Başlangıçta siz de Türkiye’ye yerleştirilmek istenen ılımlı İslam’ın militanı olmuş başı bezli kadınları özgürlük hareketi olarak görüyordunuz. Toplumun makul çoğunluğuna korku veren, dayatma yaratan bu insanların dayatmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bugün bir vicdan muhasebesi yapma durumunda mısınız?’’ sorusuna, “Bu konuda vicdanım gayet rahat. Başı bezli kadın ifadesini hiç hoş bulmuyorum, sizi programdan öncede kınamıştım, yine herkesin önünde kınıyorum. Kendi anlayışınızı kültür normlarınızı başkalarını hizaya sokmak için kullanıyorsunuz. Başı bezli ne demek? Başörtülü kadınlar var.” cevabını verdi.

Salondan ‘türban’ sözlerinin yükselmesi üzerine, “Ben yirmi yılımı bu konulara harcadım. Bana başörtüsü nedir, türban nedir öğretmeye kalkmayın.” cevabını veren Mert, başı örtülü insanlarında en az diğerleri kadar eşit şartlarda yaşama hakkı olduğunu belirtip “Beni o döneme ışınlasanız aynı şeyleri söylerim.” dedi.

Nuray Mert, Türkiye’deki laiklik adına kaygı duyan çevrelerin en büyük probleminin, Türkiye’deki sıkıntılı meselenin din ve başörtüsü olmadığını, sorunun otoriterlik ve demokratik anlayış eksikliği olduğunu görmemeleri olduğunu söyledi. “Sağ muhafazakar çevrede korkulacak şeyin muhafazakar dindar olmaları, namaz kılmaları, başörtüsü takmaları değil, sağ otoriter bir zihniyetin otoriterlikle birleşerek kemik bir ideoloji haline gelmesidir” ifadelerini kullanan Mert, “Siz laik çevreler bir bezdir tutturmuş gidiyorsunuz, Açar kapatır insanlar başını, sembolik veya değil niye rahatsız oluyorsunuz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

BAŞÖRTÜSÜ POLİTİK DE OLSA BENCE SORUN YOK

Bugün Avrupa’da bile bazı hedefler doğrultusunda semboller takamazsınız tepkisini veren bir dinleyiciye tepki veren Mert, “Başörtüsü ile gamalı haça aynı diyorsanız ben İslamcıları savunduğum noktaya dönerim.” cevabını verdi. İzleyiciler bunu demek istemediklerini ancak sorunlarının politik simge olarak gördükleri türbanla olduklarını yinelemelerine “Politik de olsa bence sorun yok, buradaki neyi sembol ettiği net değil, spekülatif, siz bir şey atfediyorsunuz.” cevabını verdi.

Mert, kendi ailesinin çok laik olduğunu “Bizimkilerin gözünde başörtüsü köylülük, alt sınıflığın sembolüydü ve bu Türkiye’de hakir gören ve hakim olan bir anlayıştı. Başörtüsü takanların bu şekilde kendilerine bir kimlik buluyor.” dedi.

SOSYAL TABANI OLAN BİR HAREKET TERÖR ÖRGÜTÜ OLAMAZ

Kürt sorununa dair l açıklamalarda bulunan Mert, AB’nin Türkiye’den beklentiler konusunda çıtayı oldukça düşürdüğünü söyledi. PKK’yı “direniş örgütü” olarak gördüğünü belirten Mert, sosyal tabanı olan bir hareketin terör örgütü olamayacağını kaydetti.

Star Gündem / Cihan

Bir cevap yazın