9 Eylül’de yasak sürüyor!

9 Eylül Üniversitesinde bir grup başörtülü kız öğrenci, son dönemde başörtüleriyle derslere giremediklerini, savunmalarının alındığını ve mezuniyet törenine başörtülü olarak katılamayacakları yönünde ikaz edildiklerini belirterek, fakülte girişine siyah çelenk koydu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi’nden bir grup başörtülü kız öğrenci, son dönemde başörtüleriyle derslere giremediklerini, savunmalarının alındığını ve mezuniyet törenine başörtülü olarak katılamayacakları yönünde ikaz edildiklerini belirterek, fakülte girişine siyah çelenk koydu.

Fakülte önünde toplanan grup adına konuşan Sınıf Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi Şeyma Dağ, birçok üniversitede tamamen son bulan başörtüsü yasağının, DEÜ’de inatla sürdürülmeye çalışıldığını söyledi. Üniversite yönetiminin artık seslerini duymasını istediklerini vurgulayan Dağ, asıl işi eğitim ve bilim olması gereken bazı öğretim elemanlarının, hâlâ başörtülü öğrencilerle uğraştığını kaydetti. Derslere başörtülü girdikleri gerekçesiyle haklarında tutanak tutulduğunu, soruşturma açıldığını ve savunma yazmalarının istendiğini aktaran Şeyma Dağ, ” Bu vicdansızlar yüzünden birçok arkadaşımız mezuniyet törenlerine alınmıyor. Biz öğrenciler olarak bu zulmün artık DEÜ’de de bitmesini istiyoruz. Bu tavırları sergileyen kişiler vazgeçmelidir. Yetkilileri, vicdanlarının sesine kulak vermeye davet ediyoruz” dedi. DEÜ yönetimini alkışlarla protesto eden öğrenciler, daha sonra fakülte girişine, üzerinde “Yasakçı Zihniyet” yazan siyah bir çelenk koyduktan sonra sessizce dağıldı.

Kaynak: Yeni Akit

Bir cevap yazın