BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLER: NASILSAK ÖYLE GİRECEĞİZ!

Boğaziçi Üniversitesi başörtüsü yasağıyla adı sık anılan bir üniversite değilse de  öğrenciler çeşitli zamanlarda sıkıntılar yaşamaya devam ediyor.

Sorunla ilgili son olarak, 2010-2011 mezuniyet yıllığında başörtülü fotoğraflara yer verilmeyeceği öğrenildi. Yıllığa başörtülü fotoğraf veren öğrencilere “başörtülü resimlerin şu anki haliyle yıllıkta yer alamayacağı” bilgisi verildi.

Başörtülü fotoğraflara ilişkin gönderilen bilgi mesajında “Eğer mezuniyet töreninde giyeceğiniz boneyle tekrar kepli resim çektirirseniz yıllıkta yer alabileceksiniz. Aksi takdirde resminizin yıllığa bu şekilde koyulması mümkün görünmüyor.” denildi.

Böyle bir cevapla kendilerine mezuniyet törenine de başörtülü değil boneli gelmeleri gerektiği mesajının verildiğini düşünen öğrenciler, derslere nasıl girdilerse yıllığa da aynı şekilde girmek, mezuniyet törenine de nasılsalar öyle katılmak istiyorlar.

Nasılsak öyle katılıyoruz!

Facebook’ta etkinlik oluşturan öğrenciler şu mesajı veriyorlar: “Boğaziçi Üniversitesi 2011 mezunları olarak, mezuniyet törenimize ve öğrenci yıllığımıza olduğumuz gibi katılmamızı engellemeye, keyfi ve dayanaksız bir kılık kıyafet zorunluluğu uygulamaya çalışan üniversite yönetimini ve uyguladıkları sinsi ayrımcılığı “takmıyor”, bu üniversitenin her öğrencisinin hakkı olduğu gibi nasıl derslere girdiysek, kampüste nasıl vakit geçirdiysek, konserlere, gösterilere nasıl katıldıysak, seminerleri, söyleşileri nasıl dinlediysek, çimlerde nasıl eğlendiysek, mezuniyet törenimize de öğrenci yıllığına da nasılsak öyle katılıyoruz!”

Bir cevap yazın