Yurt saldırısına tepkiler sürüyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yapan grup, imam hatip lisesi öğrencilerinin kaldığı yurda molotofkokteyli ile saldırmiş, olayda 1’i ağır 3 öğrenci yaralanmıştı. BDP’nin desteklediği Şırnak Milletvekili Adayı Hasip Kaplan,  saldırının ‘provokasyon’ olduğunu söyledi. Kaplan saldırıyı “Kesinlikle biz yapmadık. Bu tür olayları kesinlikle istemiyoruz.” şeklinde değerlendirdi. Yaralı çocuklardan birinin de akrabalarından olduğunu belirten Kaplan, bu saldırıyı yapanların hemen bulunmasını ve adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Tepkiler sürüyor!

Özgür Eğitim Sen İl Temsilcisi Mustafa Sevinçer, yaptığı yazılı açıklamada, 12 Hazirana yaklaşılan şu günlerde siyasi parti temsilcilerinden gelen ve ortamı geren açıklamalar yapılmasının maalesef halkı bu şekilde provaktif eylemlere yönelmesine sebebiyet verdiğini belirterek, “Alınacak birkaç tane fazla oy için ortamı bu şekilde germek masum vatandaşlarımızın yaralanmasına veya ölmelerine sebep olmak demektir.” dedi.

Her ne sebeple olursa olsun insanın en temel hakkı olan yaşama hakkına hiç kimsenin müdahale etmeye hakkı olmadığını dile getirildiği açıklamada, ” Masum vatandaşların hayatlarına kasteden bu tür eylemeler kimden gelirse gelsin kınadığımızı belirtir siyasilerimizden ortamı gerecek açıklamalardan sakınmalarını talep ederek, insan yaşamının alacakları oylardan çok daha kıymetli olduğunu hatırlatırız.” ifadelerine yer verdi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Özel Ufuk Erkek Öğrenci Yurdu’na yönelik gerçekleştirilen saldırıyı sert ifadelerle kınadı. Açıklamada “Maalesef bugüne dek, saldırıların durdurulması konusunda BDP ve dolayımındaki çevrelere, kendi kitlelerinin faili olduğu bu tür saldırıları durdurmak konusunda etkin rol almaya yönelik olarak yaptığımız çağrılar ve görüşmeler görüldüğü üzere sonuçsuz kalmaktadır. Saldırıları örgütleyen kesimleri uyaran, kınayan, engel olacak etkide hiçbir üst düzey çağrı ve girişim henüz yapılmamıştır. Bu saldırılara sessiz kalan ve engelleme konusunda kitlesi üzerindeki etkinliğini kullanmayan ve de bu hususlarda ciddi hiçbir çaba göstermeyen BDP’yi bu saldırıların ortağı kabul etmekteyiz.

Kendileri gibi düşünmeyen imamları katleden, neredeyse düzenledikleri tüm gösteriler sırasında dindar kesimin kurumlarına saldırıp barbarca yakıp yıkan, muhalif gördükleri Kürt Müslümanları kendilerine katılma konusunda tehditlerle zorlayan, kendisinden olmayana yaşam hakkı tanımayan ve bölgeyi istediği şekilde dizayn edeceğine inanan bu statükocu anlayışı şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın