GEREKİRSE ÖZGÜRLÜK FİLOSUNU GENE VURURUZ!

Siyonist İsrail, Gazze’ye beş yıldır uygulanan ambargoyu kırmak için ikinci kez yola çıkmaya hazırlanan Özgürlük Filosu’nu durdurmak için elinden geleni yapmaya başladı. İsrail Yönetimi Başbakanı meselenin diplomatik yollarla çözülememesi durumunda gemileri vuracaklarını açıkladı.

Filo organizatörleri hedeflerini gerçekleştirmekte kararlı!

Filoyu düzenleyenler ise merkezi Kıbrıs’ta bulunan uluslararası ‘Özgür Gazze Hareketi ile Filistinlilerin haklarını destekleyen diğer insan hakları kuruluşları. Özgür Gazze Hareketi internet sitesi üzerinden yayınladığı bildiride şöyle dedi: ‘İsrailli yetkililer, geçen yıl Özgürlük Filosu1’e düzenledikleri saldırıyla bizim azmimizi kıracaklarını ve Gazze’ye bir kez daha hareket etmeye kalkmaktan alıkoyacağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Şu anda bizler 2. Özgürlük Filosu’nu hazırlıyoruz ve katılım geçen yıla oranla kat kat fazla olacak.’

Diğer taraftan Hamas hükümeti başkanı İsmail Heniyye bu filonun beş yıldır Gazze’ye uygulanan ambargonun son izlerini de ortadan kaldıracağını belirtti.

Heniyye, filonun kalkmaması çağrısında bulunan BM genel sekreterini de sözlerinden dönmeye çağırdı.

Filoya yardım taşıyan toplam 15 geminin katılması bekleniyor. Gemilerde gazeteciler, siyasiler, insan hakları kuruluşlarında çalışan bazı isimler, hukukçular ve sivil aktivistler yer alacak.

Saldırı hazırlıkları başladı

İsrail Ha’aretz gazetesi ise geçtiğimiz Pazartesi günkü sayısında İsrail dışişleri bakanlığı ile savaş bakanlığının, Gazze 2. Özgürlük Filosu’na karşı koymak için koordineli şekilde çalışmaya başladığını yazdı.

Habere göre İsrail dışişleri bakanlığı, filoyu engellemek için bazı ülkelere baskı yapılmasını sağlamak adına uluslar arası bir hareketin sağlanabilmesi için uğraşıyor.

İsmini vermek istemeyen kaynaklara göre İsrail ordusu bu yönde hazırlıklarını sürdürüyor. Bu hazırlıklar kapsamında İsrail deniz kuvvetleri Komando 13 birliklerini eğitiyor.

Ahmet Yıldız, Timetürk

Bir cevap yazın