225. hafta: Özgürlük filosuyla yine Gazze’ye!

Gazze’ye uygulanan ambargonun kırılması ve insani yardım ulaştırmak için geçen sene mayıs ayında yola çıkan I. Özgürlük Filosu uluslararası sularda bir saldırıya uğramış, bu saldırı neticesinde 9 insani yardım gönüllüsü şehit edilmiştir. Saldırı sonrasında Filistin halkının haklı davası tüm dünyanın gündemine daha etkin bir biçimde gelmiş, İsrail’in tüm hukuksuzlukları daha güçlü bir şekilde sorgulanmış ve yalnızlaşan İsrail dünyanın dört bir yanında en üst makamlarca kınanmıştır. Sivil kişi ve kuruluşların iradeleriyle ortaya konan eylem baskı ve zulüm gören halklar için de umut ve ilham kaynağı olmuştur.

İnsanlık tarihi açısından önemli bir kırılma noktası olarak tüm dünyada dillendirilen bir tarih olan 31 Mayıs’ın yıldönümünde çeşitli etkinlik ve programlar gerçekleştirilmektedir. Yaptığımız bu fotoğraf sergisi de bu çalışmaların bir ayağıdır. Olay öncesi, olay sırası ve sonrasından oluşan çeşitli fotoğraflar sergilenmektedir.

Öte yandan II. Özgürlük Filosu ise bu kez çok daha güçlü bir şekilde Gazze için yola çıkmaya hazırlanmaktadır. İHH dahil 6 ana organizatör kuruluşla gerçekleştirilen filo bu sene 22 ana organizatör sivil toplum kuruluşundan oluşan uluslar arası koalisyon ile organize edilmektedir. II. Özgürlük Filosu 15 gemiden oluşacak ve 100’den fazla ülkeden her meslek grubundan 1500 aktivist hukuksuz ablukanın bir an evvel kaldırılması için filodaki yerini alacaktır. 30 Haziran tarihinde yola çıkması planlanan Filo’ya Türkiye’den yine Mavi Marmara gemisi katılacaktır

31 Mayıs’ın yıldönümü etkinlikleri ve II.Özgürlük filosu İsrailin hukuksuzluklarının son bulması ve Filistin halkıyla dayanışmak için çok önemli sonuçları, güçlü bir şekilde inşa edebilecektir.

II.Özgürlük Filosuna katılım için ön müracaat formunu doldurabilir ve etrafınızdaki herkese doldurmalarını tavsiye edebilirsiniz. Bu başvuru sayısı İsrail’in “hiç kimse Filistinlilere yardım etmek için cesaret gösteremeyecek ve yeni filoya katılmayacak” iddiasına karşı önem arz etmektedir. Filoya katılmasak ta tarafımızın bu Filo ile yardım götürülmesinden ve Filistin halkından yana olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Başvuru formuna www.ihh.org.tr adresinden internet üzerinde başvuru yapabilir ve yaptırabilirsiniz.

30 Mayıs 2011’de saat:21:30 dan itibaren İstanbul Taksim Meydanı’nda buluşacağız. Mavi Marmara’ya yapılan saldırıyı kınayacak ve halen bizi bekleyen Filistinli kardeşlerimizin ve yetimlerin yanında olduğumuzu haykıracağız. Şehitlerimizi anacağız. Bu buluşmada tüm sivil kuruluşlarımızı, gönüldaşlarımızı ve dostlarınızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tüm dünyada yoğun bir çalışma ile devam eden, dünyanın ortak vicdanını temsil eden bu çalışmaların Filistin halkının ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünü inşa ettiğine inancımızla, tüm yeryüzünde adaletin hakim olması dileğimizle beraber tüm halkımıza da desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

İHH Sakarya Temsilcisi

Ruhi ADEMOĞLU

Bir cevap yazın