298. hafta: Yeni anayasa aynı resmi ideolojiyle mi yapılacak?

Sakarya Adalet Girişimi, adalet ve özgürlükler eylemlerinde 298. haftayı geride bırakırken Başörtüsü Platformu adına basın açıklamasını okuyan Derda Şanalmış, “Halkların siyaset sahnesine doğrudan çıktığı günlerden geçiyoruz. Kitlesel eylemlilikler her gün farklı ülkelere sıçrıyor. Suriye, Yemen, Bahreyn, İspanya… Ülkelerinin yozlaşmış siyasi elitlerinin eliyle adaletin gelmeyeceğini görenler meydanları dolduruyorlar. Başka bir alternatifin olmadığı anlaşıldıkça meydanlar kamusal direniş alanları oluyor. Meşruiyet krizi yaşayan despotlar ise çareyi güvenlik tedbirlerini arttırmakla ya da halka silah doğrultmakta arıyorlar. Oysa halkın her şeyi göze alarak devreye girdiği süreçlerde, şiddetin çare olmayacağını Tahrir Meydanı direnişinden öğrenmiş olmalıydılar…” ifadelerine yer verdi.

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ BAŞÖRTÜSÜ PLATFORMU

299. hafta basın açıklamasıdır.

Değerli Sakarya halkı,

Halkların siyaset sahnesine doğrudan çıktığı günlerden geçiyoruz. Kitlesel eylemlilikler her gün farklı ülkelere sıçrıyor. Suriye, Yemen, Bahreyn, İspanya… Ülkelerinin yozlaşmış siyasi elitlerinin eliyle adaletin gelmeyeceğini görenler meydanları dolduruyorlar. Başka bir alternatifin olmadığı anlaşıldıkça meydanlar kamusal direniş alanları oluyor.

Meşruiyet krizi yaşayan despotlar ise çareyi güvenlik tedbirlerini arttırmakla ya da halka silah doğrultmakta arıyorlar. Oysa halkın her şeyi göze alarak devreye girdiği süreçlerde, şiddetin çare olmayacağını Tahrir Meydanı direnişinden öğrenmiş olmalıydılar…

Duyarlı Sakarya halkı,

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye kirli ve belirsizliklerle dolu bir seçim sürecinden geçiyor. CHP’den sonra MHP’de yaşanan kaset krizleri, siyasi partiler üzerinde mühendislik projeleri yürütüldüğünü ortaya koyuyor. Buna karşı başörtülü kadınları sadece bilboard afişlerinde hatırlayan AK Parti ise toplumun siyasal beklentilerini bırakarak, kendini projelerin çılgınlığına kaptırmış görünüyor.

Hükümet halka yerli savaş uçakları, milli tanklar üretmeyi vaat ederken, açlık ve yoksulluk sınırı da yükselmeye devam ediyor. Mayıs ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 880 liraya, yoksulluk sınırı 2 bin 870 liraya gelmişken; her alanda taşeronlaşmanın teşvik edildiği ülkemizde asgari ücretin açlık sınırının dahi çok altında kalıyor.

Bugünün toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlarını devletin bürokratik seçkinlerine bırakıp, kendini bayındırlık faaliyetlerine adamış bir partinin 2023 vizyonu ne kadar gerçekçi olabilir?

Sevgili hemşehrilerimiz,

Dün 27 Mayıs darbesinin yıl dönümüydü. Darbe sürecinde kurulan yapılar, toplum ve siyaset üzerinde egemenliğini sürdürürken; sağ-muhafazakâr siyasetlerin çözümü her defasında koltuklarda oturan adamları değiştirmekte bulması gerçekten ibret verici! Görünen o ki, ne darbe sürecine giden yolda atılan yanlış adımlardan ders çıkarılıyor ne de darbenin referansı olan resmi ideolojinin meşruiyeti sorgulanıyor. Böyle bir durumda anayasa değişse dahi temel çelişkilerin süreceği aşikâr değil mi?

Seçim tarihi yaklaşmasına rağmen, 12 Haziran’dan sonrası için nasıl bir anayasa vaat edildiğini dahi bilemiyoruz…

Vatandaşlık tanımı, başörtüsüne hizmet alan-hizmet veren ayrımı yapmaksızın her alanda eğitim ve çalışma hakkı ya da anadilde eğitim hakkı gibi konularda talepler somutken; anayasa meselesinin soyut laflarla geçiştirilmesi dikkat çekici! 15 Haziran’dan sonra yeni bir şiddet sarmalı ihtimali yüksek sesle telaffuz edilmesine rağmen Hükümet’in Kürt meselesi karşısında takındığı tekçi tutum kaygı uyandırıyor.

Değerli Sakarya halkı,

Bildiğiniz gibi 30 Mayıs 2011, Mavi Marmara’ya yapılan Siyonist saldırının ilk yıldönümü. Özgürlük Filosu yolcularına yönelik gerçekleştirilen bu kanlı korsanlık için Amerika Birleşik Devletleri’nde dava açılmışken, Türkiye’deki soruşturma dosyasının tam 11 ay 27 gündür bekletilerek ceza davasının açılmaması, akla siyasi nedenleri getirmektedir.

Böyle bir vasatta Kültür Bakanlığı’nın Antalya’ya Siyonist bir tiyatro ekibini komedi oyunu sergilemesi için davet etmesi ise dikkat çekiciydi. Buna karşı harekete geçerek, Siyonist “oyun”u görmeden bozan Antalyalı direngen kardeşlerimize Sakarya’dan selamlarımızı gönderiyoruz.

Ayrıca geçtiğimiz hafta deprem yaşayan tüm Kütahyalılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sakarya Adalet Girişimi olarak zalimlere, zorbalara ve kendine Müslüman olanlara karşı yürüttüğümüz tevhid-adalet-özgürlük mücadelesine önümüzdeki hafta yapacağımız 299. hafta eylemiyle devam edeceğiz.

Adaleti hâkim kılana kadar bize her yer Tahrir olacak!

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ

BAŞÖRTÜSÜ PLATFORMU adına

Vahdet Vakfı Sakarya Temsilciliği


Bir cevap yazın