319. hafta: Darbecileri lanetle anıyoruz!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 319.hafta basın açıklaması, 28 mayıs 2011 Cumartesi günü, saat 12.30’da İzmit İnsan Hakları Parkı Özgürlük Meydanında yapıldı.Basın açıklamasını, MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına, yönetim kurulu üyesi Sezer Çorman yaptı.Basın açıklamasının konusu 27 mayıs darbesi olup, dar ağacı, üzerinde “darbecileri lanetle, mağdurları rahmetle” anıyoruz, yazısı bulunan Adnan Menderes’in asılmış maketi yer aldı.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU,

319 HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Değerli katılımcılar ve basın mensupları,

Bugün, tarihte ve vicdanlarda kara leke bırakan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 51. yılını geride bıraktık. Sözde Özgürlükler ve İnsan Hakları adına yapılan bu darbe, hala etkisini sürdürmekte ve yeni teşebbüslere ilham kaynağı olmaktadır.

Halkın özgür iradesi ile seçilen ve halk adına özgürlükler getirmeye çalışan zihniyetler, yıllardır izledikleri ve kendilerine izletilen politika ile darbelere zemin hazırlamış ve darbeleri meşrulaştırmaya çalışmışlardır. Yapılan askeri darbelerde, binlerce insan işkence görmüş,sürgüne gönderilmiş,evinden işinden edilmiş,kukla mahkemelerde usulsüzce yargılanmış, kimileri asılmıştır.Yıllardır ülkesini yöneten ve halkın oylarıyla seçtiği başbakanını asan, sonrada ülkede sözde cumhuriyet, demokrasi(!) olduğunu iddia eden mekanizmalar,halk üzerinde senelerdir etkisini sürdürecek yasaları ve uygulamalarıyla toplum barışını bozmuşlardır.

Günümüzde de örneklerini görebileceğimiz, senelerdir dikta ve askeri rejimle yönetilen halklar, sonunda bu hukuk ve ahlak dışı uygulamalara ve kurallara dur diyebilmiş ve yapılan sivil devrimlerle artık kendi kendilerini yönetmek istediklerini açıkça beyan ederek darbeci anlayışın karşısına dikilmişlerdir.Bu bağlamda darbe anayasası ile yönetilen milletimiz, bir çeşit yasal kılıflı, dikta kurallarıyla senelerdir yönetilmektedir.Darbe kalıntılarıyla dolu olan anayasamızın, yapılan düzeltmelerle tam olarak özgürleşemeyeceği açıkça ortadadır.Senelerdir halkı yönetme iddiasında olan darbe anayasası, ve bu zihniyet, görülüyor ki problemleri arttırmış, hiçbir yaraya merhem olamamıştır.İşte size dini ve etnik ayrımcılıklar, demokrasiye müdahale eden, yargı sistemi, kadın, çocuk, ve aile sorunları, adaletsiz gelir dağılımları, iş ve işçi hakları,insan hakları ihlalleri .

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, her kesimin görüş ve önerileriyle hazırlanacak sivil bir zihniyetle oluşacak anayasa olmadıkça , hak ve özgürlükler adına her zaman sınıfta kalacağımız aşikardır.

Katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Adına

Yönetim Kurulu Üyesi Sezer Çorman

Bir cevap yazın