Usame bin Ladin taziyesine soruşturma

Aralarında Mehmet Pamak, Ahmed Kalkan, Şükrü Hüseyinoğlu, Hamza Er, Ahmet Turgut Ulucak, Hakan Aksu, Harun Ünal, Sabiha Ateş Alpat’ın bulunduğu bazı Müslüman yazarlar tarafından Usame Bin Laden’in ABD tarafından şehid edilmesi sebebiyle yayınlanan “Usame bin Laden’in Şehadeti Mübarek Olsun!” başlıklı basın açıklamasında “Suçu ve Suçluyu Övme” suçunu işledikleri iddiasıyla, imzacılar hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

İlgili 5237 sayılı TCK 215. maddesindeki hüküm şudur: “İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Soruşturma savcısının daveti üzerine, Av. Hüseyin Yılmaz ile birlikte savcılığa giden Mehmet Pamak’a, bu bildiriyi yayınlamaktan dolayı haklarında özel yetkili savcılık tarafından suç duyurusu yapıldığı ve bu konuda ifadesinin alınacağı bildirildi.

Pamak, 15 gün mühlet verilmesi halinde iddialara yazılı olarak cevap vereceğini ifade etti. Bu talep üzerine yazılı olarak ifadenin verilmesine ve diğer imzacıların adreslerinin tespiti ve o ildeki savcılıklara yazılarak ifadelerinin alınmasına karar verildi.

Açılan soruşturma Türkiye’nin küresel sisteme entegrasyonu sadece ekonomik açıdan değil hukuki açıdan da gerçekleştirmek istediğinin bir göstergesi. NATO konseptiyle bütünleşen siyasal vizyon, kendi “suçlularını” herkes için “suçlu” kabul ettirme konusunda kararlı duruyor. “İleri demokrasi” ise Ankara’nın kanuni bürokrasinin başlattığı bu soruşturma ile kendini ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın