12 Eylül sadece Evren’le sınırlanmasın

12 Eylül askerî darbesine yönelik  soruşturmada dönemin Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kenan Evren’in ifadesi, Merkez Orduevi’ndeki lojmanında alındı. 2,5 saat süren sorguda Evren’e 12 soru yöneltilirken, bunlar arasında Maraş olayları ve kanlı 1 Mayıs gösterisi de yer aldı. Edinilen bilgilere göre Evren, darbenin gerekçesini TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesine bağladı.

Kendisini, “Anayasal kurumlar işlemez hale geldi, devlet nizamı bozuldu. Biz de 35. maddeyi uygulamak zorunda kaldık.” sözleriyle savundu.  Evren’in savcıların, “Pişman mısınız?” sorusuna, “Değilim. Ülkenin o şartlarında yine yetkili olsam yine bu işi yapardım.” dediği öğrenildi.

Kenan Evren’e 12 Eylül darbesinden sonra gerçekleşen ölümcül işkenceler, gözaltında kayıplar ve ölümler, fişlemeler ve neticesinde yaşanan hak ihlalleri gibi kamuoyunda hesabının verilmesi beklenen önemli konularda soruların sorulmaması da dikkat çekti.

78’liler Girişimi’nin Başkanı Celalettin Can, BBC Türkçe’deki değerlendirmesinde “Dört bin civarında suç duyurusu yapılmıştı 12 Eylül anayasa referandumundan sonra. Komuta kademesinin yanısıra o dönemin danışma meclisi, hükümeti, il valileri, emniyet müdürleri, işkence yapan polisleri, çeşitli mülki amirleriyle ilgili toplu suç duyurusunda bulunulmuştu. Zaten hükümetin kaldırdığı anayasanın geçici 15. maddesi de genel olarak bu kişileri koruyordu 1980-83 yılları arasında yaşananlara ilişkin. Hükümetin açtığı soruşturma şu haliyle komuta kademesiyle ve bunlardan hayatta olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile sınırlı.” dedi.

Can ayrıca “12 Eylül’le tam bir yüzleşmeyi ıskalama tehlikesini aşabilmek için, sürekli kamuoyu üzerinden daha geniş ve yaygın bir yüzleşmenin gerçekleşmesi çağrısı yapıyoruz. Ayrıca, meclis bünyesinde bir adalet komisyonu kurulmalı. Sorumluların büyük çoğunluğu sorgulanmalı ve hükümet siyasi iradesini bunun ardına koymalı. Tüm soruşturma bir savcının üzerine yıkılmamalı ve bir grup oluşturulmalı.”  çağrısı yaptı.

DARBE SİSTEMİNDEN HESAP SORULMALI

Yeni Şafak’a konuşan gazeteci Yazar Orhan Miroğlu ise sorguyu “Bu çok iyi bir gelişme. Burada sadece Evren’in yargılanması şeklinde olaya bakmamak gerekir bu darbeyi yapanlara genel bakmak lazım. Bu darbe sadece Kenan Evren ve şahsına bağlanmamalı. Bu darbe sistemli bir şeydi ve bu sistemden hesap sorulması gerekir. Yoksa Evren ve üç-beş generalin yargılanması ile sınırlamamalı. Evren’in yargılanması bir başlangıç olarak önemlidir. Bunun devamını Meclis getirmelidir.

Evren’in yargı karşısına çıkması askeri vesayetle yüzleşmek anlamında da çok önemlidir. Bu bir başlangıçtır ve bu darbeciliğin derinliğine inilmelidir. Türkiye’de askeri vesayette karşı durmak ve bunu yapanlarla yüzleşmek anlamında da bu yargılama çok önemlidir. ” şeklinde yorumladı.

Platform Haber

Bir cevap yazın