İZMİR NATO’NUN YENİ OPERASYON ÜSSÜ OLUYOR

NATO İzmir’deki üssün geleceği ile ilgili aylarca süren tartışmaların ardından son kararını verdi. İttifak İzmir’in kara üssüne çevirilmesine karar verdi. Yunanistan üssünden vazgeçen NATO böylece İzmir’i bölgedeki en önemli merkezi haline getirdi.

Milliyet’ten Güven Özalp imzalı habere göre, komuta yapısını günün koşullarına uydurup daha etkin hale getirmeyi hedefleyen NATO, bu alandaki çalışmalarını tamamlama aşamasına gelirken kapatılıp kapatılmayacağı yoğun şekilde tartışılan İzmir’deki komutanlığın durumu netleşti. NATO, yeni yapılanmada İzmir’deki komutanlığı koruma kararı aldı.

Nihai hali 8-9 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda belirginleşecek olan yeni komuta yapısı kapsamında İzmir’e yeni bir görev verilecek. Başından bu yana Hava Unsur Komutanlığı olarak görev yapan İzmir, “üniformasını değiştirerek” Kara Unsur Komutanlığı olarak görev yapacak.

NATO komutanlığının korunacak olması Türkiye’nin İttifak içindeki siyasi, operasyonel ve taktik alandaki ağırlığını arttıracağını gösteriyor. Halen İspanya’da olan Kara Unsur Komutanlığı’nın batıdan doğuya kaydırılması NATO’nun görev aldığı yeni bölgeler dikkate alındığında daha dikkat çekici hale geliyor.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın