Feta ödülleri Mavi Marmara’ya

“İnsanın Yeniden Keşfi İçin; FETA” idealiyle 2005 yılından itibaren düzenlenen “DÜNYA FETA GÜNÜ” ve “FETA ÖDÜLLERİ” organizasyonu bu yıl Mavi Marmara gemisinde gerçekleştirildi. Başta İHH olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği ödül töreni hüzün ve onur duygularının yaşanmasına sahne oldu. Mavi Marmara gemisinde gerçekleştirilen programda Sakarya’dan katılan Feta gönüllüleri gemide yaşananları, bu yolculuğa çıkanlardan hatıralarını dinledi.

Programda ilk olarak selamlama konuşması için söz alan Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği başkanı Rüstem Budak “Geçtiğimiz yıl saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi bir savaş- çatışma- fitne gemisi değildi. Bu geminin yükü sadece insani yardım değil bölgede unutulan- unutturulan insani değerleri taşıyordu. Fütüvvet erleriyle örnek değer ve pratikleri farklı coğrafyalara taşınmasında rol almış ise aynı şekilde Mavi Marmara gemisi de bugün bu değerleri taşıması ve üstlenmesinden dolayı 7. Feta Ödüllerini bu kutlu yolculuğa katılanlara vermeyi uygun bulduk” dedi.

Feta Girişimi sözcülerinden Nihal Akar ise “Dünyamızdaki tüm acılara duyarlı, insanlık vicdanının, barış merkezli hareketi olan Mavi Marmara gemisinin, “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” çağrısıyla çıktığı yürüyüşün; geleceğe dair insanlığın ümitlerini daha güçlendirdiğini düşünmekteyiz. İnsanlık tarihine yeni bir destan hediye eden, bu kutlu iradeye saygının bir gereği olarak Ortak insanlık vicdanının, ortak insanlık cevherinin sembolü olan, Mavi Marmara gemisi yolcular üzerinden kamuoyu ile paylaşmak istedik.”dedi.

İHH adına söz alan Yavuz Baysan ise “Mavi Marmara gemisinin Filistin başta olmak üzere ambargo ve zulüme maruz kalan tüm coğrafyalara yardım götürmeyi kendisine ilke edinmiştir. İsrail insanlık dışı eylem ve ambargoyu kaldırmak zorundadır. Mavi Marmara milletin öz malıdır. Halka mal olmuştur. Halkın emanetine sahip çıkması gerekir.” diyerek sözlerini tamamladı. Yusuf Öcalan’ın harika sunumuyla ödüller sahiplerine verildi.

ÖDÜLLER ve SAHİPLERİ

1- Kardeşlik Feta’sı:Farklı Ülke Katılımcılarına

2- Merhamet Feta’sı : Uluslararası Doktorlar Birliği

3- Edeb Feta’sı: Furkan Doğan Ailesi

4- Güven Feta’sı: Mavi Marmara Gemisi Kaptanlarına

5- Tevazu Feta’sı:Cevdet Kılıçlar Ailesi

6- Yiğitlik Feta’sı: Necdet Yıldırım Ailesi

7- Cömertlik Feta’sı: Cengiz Songür Ailesi

8- Hoşgörü Feta’sı:Farklı Din Katılımcıları

9- Azim Feta’sı: Çetin Topçuoğlu Ailesi

10- Girişimcilik Feta’sı: Gemi Katılımcıları

11- Proje Feta’sı:Sosyal Hayattaki Yerimiz Grubu Üyeleri

12- Aydın Feta’sı: Katılımcı Yazarlar adına Ahmet Varol

13- Adalet Feta’sı: Mavi Marmara Gemisi Avukatları

14- İrfan Feta’sı: Ali Haydar Bengi Ailesi

15- Eğitim Feta’sı: Mavi Marmara adına düzenlenen Şiir- Deneme Yarışması organizasyon Yetkilileri

16- Şefkat Feta’sı: Fahri Yıldız Ailesi

17-Sanat Feta’sı:Sefere Katılan Tüm Sanatçılar

18- Tebessüm Feta’sı: Cengiz Akyüz Ailesi

19- Tecrübe Feta’sı: İbrahim Bilgen Ailesi

20- Barış Feta’sı: Dünya Barış Gönüllüleri

Bir cevap yazın