227. hafta: Darbe anayasası çöpe atılmalıdır

300 haftadır hak ve özgürlüklerin önündeki engellere karşı mağdur ve mazlum insanların yanında, zalimlerin ve darbecilerin karşısında, onurlu bir mücadele sergileyen, Sakarya adalet girişimi SAGİR’i Akyazı’dan tebrik ediyoruz. Sizleri mücadelenin öncüleri olarak görüyor ve selamlıyoruz.

Ankara üniversitesinin başörtüsü yasağını kaldırılması, başörtüsüne uygulanan keyfi yasağın bittiğini açıklamasını olumlu buluyoruz. Halen keyfi yasağı devam ettirmekte ısrar eden bazı üniversitelerin, bu özgürlükçü tavırdan ders almaları gerekir.

Eskişehir’de 19 Mayıs Anadolu lisesi son sınıf öğrencisi Meryem Tuba OKUMUŞ mezuniyet törenine, başörtülü olduğu gerekçesiyle okul müdürü Fikret ARIKAL tarafından okul bahçesine alınmadı. İl milli eğitim müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Yasakları kınıyoruz. Konuyla ilgili soruşturmanın biran önce neticeye ulaşmasını bekliyoruz.

4-5 haziran 2011 tarihinde yapılan SBS sınavında vuku bulan başörtüsü zulmünü bir kez daha kınıyoruz.

Urfa eğitim Birsen’in geçen hafta yapılan SBS’de yaşanan olumsuz tutum ve davranışlar karşısındaki tavrını çok önemli buluyoruz. Başörtülü öğrencilere karşı yapılanları ‘kirli tezgahların son çırpınışları’ olarak değerlendirmelerine aynen katılıyoruz. Bu ülkede özgürlükler penceresinin artık kapanmayacağını bizde ifade ediyoruz.

Akyazı adalet ve özgürlükler platformu ile Mazlumder Akyazı şubesi, mağdur edilen öğrencilerimizin ailelerin yanlarında olduğumuzu ve hukuki yardıma hazır olduğumuzu belirtiriz.

Başörtüsü hayatın her alanında serbesttir. Hiç kimsenin keyfi yasaklarla başörtüsünü okulun iş hayatının dışına çıkartamaz. İlk, orta, lise ve üniversite eğitim kurumlarında, dileyen başörtüsüyle eğitim almalıdır. Bütün kurum ve kuruluşlarda dileyen başörtüleriyle çalışmalıdır, okumalıdır.

12 Haziran seçimlerinden hemen sonra hiç beklenmeden, egemen sınıfların resmi ideoloji olarak halka dayattığı darbe anayasası çöpe atılmalıdır. Değiştirilemez hiçbir madde bırakılmadan, tamamen sivil, özgürlükçü, laiklerin, kemalistlerin ve darbecilerin tahakkümünden arındırılmış bir anayasa hazırlanmalıdır.

Özgürlüklerin önündeki engeller tamamen kalkıncaya kadar mücadelemiz sürecektir.

Önümüzdeki hafta Cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

Burhan CİMŞİT

Bir cevap yazın