Abluka Gazze’ye işsizlik ve yoksulluk getirdi

İsrail işgal güçlerinin 5 yıldır ablukaya aldığı Filistin Gazze Şeridi’nde işsizlik ve yoksulluk artmaya devam ediyor. BM rakamlarına göre Gazze’deki Filistinlilerin yüzde 45,2’si işsiz. Yoksulların oranı ise 3 kat arttı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) çalışabilenler için maaşların da reel olarak yaklaşık üçte bir (yüzde 34,2) azaldığına dikkat çekiyor.

UNRWA sözcüsü Chris Gunness hazırladıkları raporu tanıtırken, “Bunlar kaygı verici gelişmeler ve Gazze’nin 1,5 milyonluk nüfusunun üçte ikisini oluşturan mülteciler bu durumdan en olumsuz etkilenen kesimi oluşturuyor” dedi.

Raporda, bir önceki yıla göre çok ufak bir iyileşme yaşandığı belirtilirken, 2010 yılının başında inşaat sektöründe sağlanan kıpırdanmanın getirdiği iyileşmenin, şimdi kaybedilmiş göründüğü kaydedildi.

Ekonomide hareketlilik görülen az sayıda alandan biri Hamas’ın yönetimindeki kamu sektörü olduğuna işaret edilen raporda, 2007 yılından bu yana kamu sektöründe istihdamın en az yüzde 20 arttırıldığına dikkat çekildi. Bundan dolayı da Gunness, “Ablukanın amacı Hamas’ı zayıflatmak idiyse, işsizlik oranları bunda başarısız olunduğunu gösteriyor” dedi.

UNRWA, Gazze’de 1 milyonu aşkın dar gelirli ve yoksula yardım sağlıyor. Raporda, UNRWA’nın geliri günde 1 dolar 60 sent altında olduğu için destek sunulan kişilerin sayısının ablukanın başından bu yana üçe katlanarak 300 bin kişiye yükseldiği belirtildi.

Emek Dünyası

Bir cevap yazın