BDP, ittifakın meyvelerini de topladı

BDP, özellikle Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri, Mardin, Batman ve Van’da büyük bir oy sıçraması gerçekleştirdi.  BDP’nin bu başarısının birkaç sebebi var. Parti yönetimi, seçim öncesinde iki önemli adım attı. Birincisi, kendileri dışındaki KADEP ve HAK-PAR gibi Kürt partileriyle ittifak yaptı.

Sembolik olarak önemli olan bu hamleyi, Şerafettin Elçi ve Altan Tan gibi mütedeyyin kesime seslenebilecek isimleri bünyelerine katarak ikinci bir açılım yaptılar…  İlk kez BDP, bu seçime dindar kitlelerle irtibat sağladı. 12 Haziran’da maksimum oy ve temsilciye ulaşmayı planlayan BDP, bazı sol-sosyalist gruplarla da işbirliği yaptı.

‘Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloku’ adını alan ittifakın içinde, eski CHP’li Esat Canan, yazar-yönetmen Sırrı Süreyya Önder, yönetmen Gani Şavata, sanatçı Ferhat Tunç, Mardin’de yaşayan Süryanilerden Erol Dora ve 68 kuşağının önde gelen öğrenci liderlerinden, Dev-Genç’in eski lideri, Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere olayından sağ kurtulan tek kişi olan Ertuğrul Kürkçü gibi isimler yer aldı.

BDP, seçim sürecinde çok iyi bir çalışma yürüttü. Bütün illerde kapı kapı dolaşıldı. Mesela cezaevinde bulunan Hatip Dicle, kendi bölgesinde seçmenlere, tek tek isimlerini el yazısıyla yazarak mektuplar yolladı. AK Parti’nin düşük profilli adaylar göstermesi ve aşiretlerden uzak durması da bağımsızların işine yaradı.

Feodal kesimin oylarını bu kez BDP aldı. Van’daki Burukan aşireti büyük oranda bağımsız adaylara oy verdi. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu’daki genç seçmenlerin önemli bölümü, tercihini BDP’den yana kullandı. Yaşanan oy patlamasında bunun da ciddi bir etkisi var.

Mardin’deki durum diğerlerinden biraz farklı. Bağımsızların elde ettiği yüzde 61’lik oy oranının tümü BDP’ye ait değil. Seçimde ‘ferdi bağımsız’ aday olan eski milletvekili Süleyman Bölünmez, yaklaşık 30 bin oy aldı. Bu da yüzde 9’luk bir oy oranına tekabül ediyor. Bunların büyük kısmının AK Parti’den gittiğini söylemek mümkün. AK Parti’nin milletvekili aday listesi yaparken, aşiret ve ilçe dengelerine dikkat etmemesinin de alınan sonuçta etkisi var.

Bir cevap yazın