Sınırın ötesinde sadece korku var

Suriyeli vatandaşların Türkiye’ye sığınmak için kaçışları devam ederken, Zaman muhabiri Selman Eştürkler sınırdan geçerek yakın köylerdeki izlenimlerini yazdı. Suriyelilerin yaşadıklarını aktaran Eştürkler, sınırdan ötesinde korkunun hakim olduğunu belirterek şunları yazdı:

“Sınır köyü Güveççi’den olayları yakından görmek için sınırın öte yanına da geçtim. Bunun için Güveççi köyüne yardım götüren köylülerle anlaştım…

Ortalığın sakin olduğunu anlayınca hızlıca koşturarak Suriye sınırına ulaştık. Sınırdaki tel örgülerin altından sürünerek mülteci kampına giriş yaptık. Mülteci kampına girer girmez bizi ilk karşılayan çocuklar oldu.

Elimizdeki az sayıdaki yiyecekleri çocuklara vererek çadırlara ilerledik. Kendi imkânlarıyla kurdukları çadır ve ağaç altlarında onlarca insan vardı. Bazı çadırlarda yaralılara rastladım. Köylerinden kaçarken askerlerin ateş açtığını söylediler. Birçoğu aç ve susuz kaçaklar, Türkiye’den gelen yiyeceklerle karınlarını doyurduklarını söylediler.

İki ülke arasındaki bölgede bekleyen binlerce Suriyeli, Suriye ordusunun kendilerine yönelik kanlı bir operasyona hazırlandığını düşünüyor. Evlerini terk ederek sınıra gelenlerin endişeli bekleyişleri yüzlerinden okunurken, kadınlar hiç konuşmadan ağlıyor.

Yiyecekleri olmayan Suriyeli sığınmacıların bazıları yanlarında hayvanlarını da getirmiş. Su ve banyo ihtiyaçlarını bölgenin yakınındaki bir nehirden karşılıyorlar. Fotoğraf çektirmek istemeyen sığınmacılar, olur da Türkiye’ye giremezlerse geri döndüklerinde öldürülmekten korkuyor.

10 yaşındaki Muhammed, Suriye’nin Lazkiye ilçesindeki evlerini aniden Suriyeli askerlerin bastığını anlatıyor. Arbede sırasında dayısının oğlu öldürülmüş. Muhammed, Suriyeli askerlerin, köy halkından bazılarının ellerini arkadan bağlayıp ekinlerin arasına yerleştirdiklerini ve ekin tarlasını ateşe verdiklerini söylüyor.

Hayvanlarının öldürüldüğünü ve evlerinin panzerlerle yıkıldığını ifade ediyor küçük Muhammed. Bunun üzerine ilçedeki diğer hane halkıyla birlikte cenazelerini de alarak kaçtıklarından bahsediyor. Öyle ki cesedi, yol üzerinde bir yere gömmek zorunda kalmışlar. Bir grup gencin herhangi bir baskın anında askerlere karşı kullanmak için yanlarında silah getirdiklerini söylüyor.

Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın