Elazığ İhya-der davasında toplam 150 yıl ceza

Yargıtay 9. Ceza Dairesinde görülen Elazığ İhya Der (İhya Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma) karar duruşması yapıldı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı görüşen mahkeme heyeti İhya Der Genel Başkanı M. Fatih Demirtaş’a Hizbullah yöneticisi olmak suçlamasıyla 15 yıl, eski Palu İhya Der Tem. Celal Şahin, dernek üyelerine Hizbullah’a üye olmadan 7,5 yıl hapis cezası verdi.

27 Nisan 2009 tarihinde özel yetkili Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi savcısınca yürütülen soruşturma kapsamında Elazığ İhya-Der merkez ve şubelerine polis tarafından baskın düzenlenmiş, 23 dernek üye ve yöneticisi gözaltına alınmıştı. 14 Ocak 2010 tarihinde, 18 İhya Der üyesine örgüt üyeliğinden, Dernek Başkanı M. Fatih Demirtaş’a örgüt yöneticiliğinden ceza verilmiş, 4 kişi de beraat etmişti.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Kutlu Doğum Haftası ve Mekke’nin Fethi Gecesi” gibi çeşitli etkinlikler düzenledikleri ve bu etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle Elazığ İhya-Der yönetici ve üyelerine verilen toplam 150 yıllık hapis cezası pek çok Sivil Toplum Kuruluşu tarafından yapılan açıklamalarla protesto edilmişti. Operasyon İslami Sivil Toplum Kuruluşlarını sindirmeye yönelik olduğuna vurgu yapılmıştı.

(Ebubekir Alkan – İLKHA)

Bir cevap yazın