YARGI DESPOTİZMİ DEVAM EDİYOR!

Yargıtay 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Elazığ İhya Der davasında 19 üye ve yöneticisine verilen 150 yıllık cezayı onaması üzerine Özgür-Der Diyarbakır Şubesi yazılı bir açıklama yaptı. Karara ilişkin “28 Şubat sürecinde, vesayetçi yargı düzeninin Müslümanlara yönelik bitmek bilmeyen korkunç hukuksuzluğunu hatırlatmıştır” ifadelerini kullanan şube başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz,yapılan reformlar ile değişiyor denilen yargı düzeninde aslında değişen bir şeyin olmadığını gösteren bu karara zemin teşkil eden yasa yorumuna karşı hükümetin derhal tedbir alması gerektiğini belirtti.

İhya Der Davasında Verilen Karar, Yargı Despotizminin Devam Ettiğinin İlanıdır!

İhya Der kararı; yargının, istediği anda, herhangi bir derneğin (veya kesimin-kişinin-düşüncenin) yasal faaliyetlerini, kurmaca bir örgüt bağlantısı ve hukuksuz yorumlarla cezalandırabileceği anlamına gelmektedir. Bu karar, silahla irtibatı olmadığı bilinen ve mahkemece de tespit edilemediği halde “silahsız” terör örgütü suçlamasıyla üyeleri mahkûm edilen Hizbut Tahrir davasını hatırlatmaktadır. Bu yorum biçimi maalesef yüksek yargı kararlarının niteliği gereği emsal olarak görülecek ve bir ceza yasası maddesi gibi bundan sonraki kararlara dayanak teşkil edilebilecektir.

İhya Der davası, hem işleyiş hem de içerik itibariyle 28 Şubat sürecinde, vesayetçi yargı düzeninin Müslümanlara yönelik bitmek bilmeyen korkunç hukuksuzluğunu hatırlatmıştır. Yargı reformu ile özgürlüklerin ve temel hakların önündeki engellerin kaldırılması beklenirken, verilen bu ağır cezalar, yargıda değişen bir şeyin olmadığını göstermektedir.

Yargıtay 9. Dairesi’nin vermiş olduğu bu karar ne hukuk mantığı açısından bir zemine oturtulabilir, ne de hukukun genel kaideleriyle bağdaştırılabilir. İhya Der üyelerinin ve yöneticilerinin, bu şekilde insafsızca cezalandırılmasını kınıyoruz. Bu yargılama sürecinin ve verilen cezaların örgütlenme, düşünce ve ifade gibi temel insan haklarına aykırı olduğunu değerlendiriyoruz. Muhalif olarak görülen kesimlerin böyle fütursuzca cezalandırılmalarının engellenmesi ve yargıda keyfiliğin son bulması için hükümet, derhal üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve bu cezalandırmaya zemin teşkil eden yasa yorumuna karşı tedbir almalıdır.16.06.2011

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Bir cevap yazın