322. hafta: Darbeciler Meclis’e utanmadan nasıl girecek?

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 322.hafta basın açıklaması 18 Nisan Cumartesi 2011 tarihinde , saat 12.30’da İzmit İnsan Hakları parkı, Özgürlük Meydanında yapıldı.Basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkan Yardımcısı Medine KÜÇÜK yaptı.Basın açıklamasının konusu, demokratik rejimin imkanlarını kullanarak meclise girenler ve halkın alenen kandıranların güvenirliğiydi.Basın açıklamasının tam metni aşağıda verilmiştir.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU

322.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI 18.06.2011

Değerli Basın Mensupları ve Katılımcılar, 322,hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Siyasi değerlerin alt-üst edildiği bir sürecin sonucunda yapılan seçimle ülkemiz için yeni bir dönem başladı. Üçüncü dönem de iktidarda olan sayın başbakanın, demokratik değerlere sahip çıkacaklarını ifade ettiği meşhur balkon konuşmasıyla birlikte yeni dönemin startı da verilmiş oldu.

Sayın Başbakanın bizim bu meydanlarda talep ve ifade ettiğimiz değerleri bir bir sıraladığı konuşmasındaki her cümlesinin 12 haziran öncesinde kurduğu cümlelerden daha farklı olduğunu, cümlelerindeki öznelerinin, benden, bize dönüştüğünü duyarak memnun olduk.Herkesin istediği bu ülkede bir kavga ortamı değil, barışın hakim olması ve özgürlüklerin önün açılmasıdır.

Sivil, katılımcı ve özgürlükçü yeni bir anayasada ısrarımızın anlaşıldığını ifade ederek ve bütün vatandaşları kucaklayan ve mutabakata dayanan bir anaysa yapılaması için harekete geçileceğini söylerken, hep 12 haziran öncesi ve sonrasını karşılaştırmaktan da kendimizi alamadık. Söylenenlerden umutlandık ama umutlarımıza şüphelerimizin eşlik etmesine de engel olamadık.Büyük bir halk desteği ile iktidara gelen yeni hükümet, başörtüsüne özgürlük getirmek için, pedagojik açıdan uygun olmayan 8 senelik eğitim yerine, 5+3 şekline dönüşmesi için, kuranı kerimi öğrenme yaşının olan 12 yaş sınırının kaldırılması için ve tüm 28 Şubat uygulamalarının sona erdirilmesi için gerekli halk desteğine sahipken, rağmen başta bu halkın kanayan yarası olan başörtüsüne özgürlük konusuna ve diğer konulara acilen çözüm getirmezse herkes iyi bilsin ki bunun vebali büyük olur.

Yine yeni meclise güven duymamızı engelleyen pek çok soru işareti var kafamızda.Sözde parlamenter özde lider sultasına dayanan meclisimiz özde demokrasiye çevrilebilecek mi acaba?. Demokratik sistemde devletin üç erki yasama, yürütme ve yargı yeni dönemde de birlikte olmak yerine bir birleri üzerinde vesayet kurmak için mi hareket edecekler?.12 haziran öncesi ve sonrası söylemleri bir olmayan olan vekillerin oluşturduğu bir parlamentoya ve bu parlamentonun devletteki kuvvetler kavgasını, olması gereken yere, yani kuvvetler ayrılığı çizgisine çekeceğine nasıl güveneceğiz?.

Hele ki bu erkler savaşının bir tarafı olmakla suçlanan ve şaibe altında olan, iki yıl yargı erkini gözümüzün içine baka baka yanıltan Prof.Dr. Mehmet Haberal’ı meclise taşıyan sisteme nasıl güveneceğiz. Siyasi etik açısından baktığımızda; iki yıl boyunca yalan beyanlarla yargı erkini çalımlayan, parlamenterin sistemin yasama erkine dahil olarak, Mehmet Haberal’ın meclis kürsüsünden yapacağı yeminin değeri ne olacak?.Parçası olduğu devletin, diğer erkini yanıltan bir parlamenteri içine sindiren parlamentoya bundan sonra güvenimizi nasıl tazeleyebileceğiz?. Mehmet Haberal’ın girebildiği meclise, başörtülü bayan milletvekillerinin hangi suçu işledikleri için giremediklerini de, ayrıca çok merak ediyoruz.Umarız ki ülkenin başörtülü kadınlarına karşı uygulanan bu ayrımcılık, bu dönemde son bulur ve bir sonraki seçimde başörtülü bayan milletvekilleri de mecliste yerini alır.

Haberal için, “yerinden oynatılsa hayatını kaybeder” diyerek, duygu sömürüsü yapan medyanın, Haberal kürsüden aslanlar gibi yemin ederken, bunun haberini nasıl yapacakları ve halkı yanılttıkları için , halktan özür dileyip dilemeyecekleri ise,ayrı bir merak konumuz olacak.

Darbe yaparak demokratik rejimi değiştirme iddiasıyla yargılananlar, görüyoruz ki demokratik rejimin imkanlarını kullanarak meclise girecekler. Demokratik rejime karşı olsalar da, halk onları seçtikten sonra, bu rejim onların dahi meclise girmesine imkan tanımaktadır.Umarız ki demokratik rejimin, bundan sonra kıymetini daha iyi anlar ve darbeci anlayışlarından vaz geçerler.

Bu kadar çok soru işretiyle girdiğimiz yeni dönemde talep ettiğimiz hakların daha sıkı takipçisi olacağımızı , 322. haftada da irademizi beyan etmek için burada olacağımızı yineleyerek bütün katılımcılara teşekkür ederiz

Medine KÜÇÜK

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi

Başkan yardımcısı.

Bir cevap yazın