Bağımsızlar, yemin metnini ve kıyafet yönetmeliğini değiştirmek istiyor

BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri, yeni Meclis’teki yol haritalarını belirledi. Toplantıda, Meclis yemin töreni öncesinde bir deklarasyonun yayınlanması ile BDP meclis grubunun kurulması kararlaştırıldı.

24 Haziran’da TBMM’de yapılacak yemin töreni öncesi, 23 Haziran günü bir deklarasyon yayınlamayı kararlaştıran ‘Emek,Demokrasi ve Özgürlük’ ismiyle anılan blok, bunun için bir komisyon kurdu. Hazırlanacak olan deklarasyonda bloğun meclisteki konumu, sorunların çözümüne yönelik izlenecek yol, yöntem ve stratejilerin yer alacağı ve süreç karşısındaki tutumun da belirleneceği belirtiliyor.

Öte taraftan bloğun yemin töreni öncesi mecliste grup kurmak için de karar aldığı belirtildi. Blok milletvekilleri Şerafettin Elçi ile Levent Tüzel’in grupta yer alıp almayacağı konusunun kendilerine bırakılacağı öğrenilirken, kurulacak BDP grubunun blok olarak hareket edeceği öğrenildi.

BDP, meclise girer girmez zaman kaybetmeden TBMM İçtüzüğü’nün değiştirilmesi yönünde teklif hazırlayacak. Yemin metninin değiştirilmesi ve “kılık kıyafet serbestisi” kapsamında başörtüsünün serbest bırakılması için harekete geçilecek.

Islah Haber

Bir cevap yazın